Előszó
KEDVES OLVASÓ!
Ön egy nagyon érdekes, izgalmas és optimista könyvet tart a kezében. Nagyon nehéz meghatározni azt a műfajt, amelyben íródott. Ez nem egy összefoglaló történeti/történelmi munka a...
Tovább
Előszó
KEDVES OLVASÓ!
Ön egy nagyon érdekes, izgalmas és optimista könyvet tart a kezében. Nagyon nehéz meghatározni azt a műfajt, amelyben íródott. Ez nem egy összefoglaló történeti/történelmi munka a Pécsi Orvostudományi Egyetem, ill. Orvostudományi Kar múltjáról. Nem is lehet az, mert szerzői a klinikák és intézetek jelenlegi igazgatói és munkatársaik, akik egymástól függetlenül, a saját szervezeti egységük történetét írták meg az 1918-as pozsonyi kezdetektől napjainkig. Nem is egy precíz forrásmunka, mert a szerzők nem történész szakemberek - bár a szerkesztést és az adatok pontosítását a kiváló egyetemtörténész, dr. Benke József végezte el. Nem tekinthető a könyv visszaemlékezésnek sem, hiszen a jelenlegi oktatók többsége már több generációval fiatalabb az alapítóknál. Mégis nagyon fontos, hiánypótló jelentőségű a könyv, melynek összeállítására ürügyet az alapítás 90. évfordulója szolgáltatott. A könyv ugyanis tartalmazza a pécsi orvosképzés elmúlt 90 évének legfontosabb adatait: professzorok, oktatók, klinikák, intézetek sorsát követhetjük nyomon, azoknak a szemével láttatva a történeket, akik ma viszik tovább az alapítók örökségét. Nem külső megfigyelők által, tárgyilagos elemzéssel feldolgozott és érzelemmentesen bemutatott adatokat találunk a lapokon, hanem a saját szakmájukban kiváló, de a történetírásban jó esetben is csak amatőrnek mondható személyek írásait. És éppen ez a legnagyobb érdeme a könyvnek: a szakmájukat a ma felelősségével művelő, de a múltra visszatekintő professzorok írásai szükségszerűen elfogultak. Pozitív értelmű előremutató ez az elfogultság. Segít jobban megérteni - azoknak, akik leírták és azoknak is akik olvassák - a jelen történéseit és talán a jövő folyamatait is.
Elsőként ajánlom a könyvet mindazoknak, akik valaha pécsi medikusok voltak, mert megtalálják a lapokon a saját emlékeiket is. A mai medikusok is talán másként lépnek be egy-egy intézetbe, klinikára, ha megismerik annak múltját. És különösen ajánlom azoknak, akik személyükben sohasem kötődtek a pécsi orvosképzéshez, mert egy izgalmas, kortörténeti dokumentumtárat találnak. Egy olyan mikrovilágot, mely hűen leképezte az elmúlt 90 év minden rezdülését, és mindig pozitív értékeket tudott felmutatni. Ezért érdekes, izgalmas és optimista ez a könyv.
Pécs, 2008 szeptember 17.
Prof. Dr. Németh Péter az Általános Orvostudományi Kar dékánja
Vissza