Előszó
Kísértet járja be (Kelet-)Európát: a nacionalizmus kísértete.
Keserű szájízzel írjuk le a Kommunista Kiáltvány híressé vált kezdőmondatának napjaink dühödt nacionalizmusára „aktualizált"...
Tovább
Előszó
Kísértet járja be (Kelet-)Európát: a nacionalizmus kísértete.
Keserű szájízzel írjuk le a Kommunista Kiáltvány híressé vált kezdőmondatának napjaink dühödt nacionalizmusára „aktualizált" változatát. Ez az eszmeáramlat, amely a XVIII-XIX. században még egyik hajtóereje volt az egységes nemzetállamok kialakulásának és az általános emberi jogok kivívásának, most eltorzult formában új életre kelt a volt szovjet hatalmi övezet széltében és hosszában. A nacionalizmus szélsőséges bajnokai ismét harsogják népámító jelszavaikat, ismét vonulnak és tüntetnek, ismét uszítanak és erőszakoskodnak.
Nem véletlen, hogy évkönyvünk több írása érinti így vagy úgy a nacionalizmus kérdését. Az egyikből idézünk is. Dr. Borbáth Andor marosvásárhelyi orvos írja, s egy kicsit talán jelképes is, hogy éppen egy marosvásárhelyi orvos írja:
"Nyilvánvaló, hogy közös tevékenységünk a nacionalizmus elleni - legyen az magyar vagy román - küzdelem jegyében zajlik le. Közép- és Kelet-Európában az elmúlt évtizedek alatt a szájkosár mögé szorított vagy álarc mögött vigyorgó nacionalizmus manapság lábrakapott. A nacionalizmus, amelyet a román Móricz Zsigmondnak tekinthető Mihai Sadoveanu grandomániának, Stefan Zweig író Európa pestisének (én AIDS-ének nevezek), Ady Endre dühödt hazafiságnak tartott - reneszánszát éli..."
Sokszor és sokan kérdezik tőlünk: ugyan mit tehet a nacionalizmus ellen egy olyan kis közösség, mint a Magyar-Román Baráti Társaság?
Mindenekelőtt: nem is olyan kicsi ez a közösség. Csaknem félezer tagot számlál a társaságunk Magyarországon és Romániában, s ha csupán a közvetlen hozzátartozókat vesszük is, már többezren vagyunk, akik felvettük a kesztyűt a türelmetlen, kirekesztő nacionalizmus ellen. Az idő egyelőre nem nekünk dolgozik, igaz, de mindig is tudtuk, hogy „hosszú menetelés" áll előttünk. Tudtuk ezt 1988/89 fordulóján is, amikor szinte reménytelen helyzetben - mindenesetre a mostaninál rosszabb politikai-társadalmi légkörben - életre hívtuk a Magyar-Román Baráti Társaságot.
Vissza