Előszó
Szocialista társadalmunk története az 1956. október 23-ától november 4-ig tartó eseményeket, mint ellenforradalmi felkelést és nemzeti tragédiát tartja nyilván, melynek a szocialista társadalom...
Tovább
Előszó
Szocialista társadalmunk története az 1956. október 23-ától november 4-ig tartó eseményeket, mint ellenforradalmi felkelést és nemzeti tragédiát tartja nyilván, melynek a szocialista társadalom megdöntése, a munkáshatalom felszámolása, a kapitalizmus restaurálása volt a célja. Nyugaton még ma is "dicsőséges nemzeti forradalomként", "szabadságharcként", az október 23-i tüntetést "spontán megnyilvánulásként" emlegetik.
Igaz, hogy a történtek nálunk is foglalkoztatják az embereket, hiszen nem feltétlenül kellett volna bekövetkezniük a véres eseményeknek, az emberáldozatokat követelő harcoknak, a súlyos erkölcsi, anyagi károknak. A történelmi tények feltárása, elemzése, megismertetése kötelességünk.
Az MSZMP Ideiglenes Központú. Bizottságának 1956. decemberi határozata világos és egyértelmű választ ad a kérdésre: a megtévesztett tömegek jó szándéka ellenére is ellenforradalom volt, amelyet négy alapvető és összefüggő ok idézett elő: a Rákosi-Gerő-klikk, melynek a Magyar Dolgozók Pártjában és a Magyar Népköztársaság kormányéban döntő befolyása volt és amely 1948 végétől kezdve letért a marxizmus-leninizmus elvi alapjairól; Nagy Imre és revizionista csoportjának tevékenysége és árulása; a belső ellenforradalmi erők; s végül a jelentős szerepet játszó nemzetközi imperializmus. Ezen alapvető megállapításokat és tényeket Nyugaton tagadják, sőt idehaza is többen szeretnék megmásítani.
Az ellenforradalom kirobbanása sajnos készületlenül érte a párt, az állami és katonai vezetést. A pártegység hiánya bizonytalansághoz, majd válsághoz vezetett, ami Nagy Imrééknek és az ellenforradalom elsőinek kedvezett. A szocializmus híveinek legjobbjai, a fegyveres erők és azok pártszervezetei kezdettől fogva harcban álltak ugyan az ellenforradalom erőivel, de mivel vezető nélkül maradtak, harcuk eredménytelenné vált, s az ellenforradalom tért nyert. Az állam szervei, az igazságszolgáltatás, a közigazgatás teljesen szétzilálódott, felbomlott a rend, a közbiztonság.
Vissza