Fülszöveg
Ivan Alekszandrovics Goncsarov (1812-1891) gazdag kereskedő-családból származott. Goncsarov magányos, zárkózott, ironikus alkatú, szemlélődő természetű ember volt - ékes bizonyítéka ennek a világirodalomban páratlan útleírás, A Pallasz fregatt is, amelyet már mint ismert író (első regénye, a Hétköznapi történet tette közismertté) adott közre 1858-ban. A Pallasz fregatt, az akkori orosz hadiflotta büszkesége, azért indult útnak Putyatyin tengernagy vezetésével, hogy felnyissa Oroszország számára a „csukott japán szelencét". Goncsarov mint a tengernagy titkára vett részt az utazáson. Útleírása azonban nem „hivatalos", hanem magánélményeit tartalmazza. Útjuk 1852-ben kezdődött. Goncsarov járt Londonban, Madeira szigetén, a Zöld-foki-szigeteken, Fokföldön, Szingapúrban, Japánban, Sanghajban, Hongkongban, a Fülöp szigeteken, Koreában. Volt, ahol csak egy-két napot, de volt, ahol heteket, hónapokat töltött. Különös érdeklődéssel figyelte az előretörő angol gyarmatosítást, és bár voltak...
Tovább
Fülszöveg
Ivan Alekszandrovics Goncsarov (1812-1891) gazdag kereskedő-családból származott. Goncsarov magányos, zárkózott, ironikus alkatú, szemlélődő természetű ember volt - ékes bizonyítéka ennek a világirodalomban páratlan útleírás, A Pallasz fregatt is, amelyet már mint ismert író (első regénye, a Hétköznapi történet tette közismertté) adott közre 1858-ban. A Pallasz fregatt, az akkori orosz hadiflotta büszkesége, azért indult útnak Putyatyin tengernagy vezetésével, hogy felnyissa Oroszország számára a „csukott japán szelencét". Goncsarov mint a tengernagy titkára vett részt az utazáson. Útleírása azonban nem „hivatalos", hanem magánélményeit tartalmazza. Útjuk 1852-ben kezdődött. Goncsarov járt Londonban, Madeira szigetén, a Zöld-foki-szigeteken, Fokföldön, Szingapúrban, Japánban, Sanghajban, Hongkongban, a Fülöp szigeteken, Koreában. Volt, ahol csak egy-két napot, de volt, ahol heteket, hónapokat töltött. Különös érdeklődéssel figyelte az előretörő angol gyarmatosítást, és bár voltak - ma már tudjuk, mennyire téves - illúziói a gyarmatosítók és a bennszülöttek együttélésének perspektíváiról, azt képzelvén, hogy az angolok megosztják majd a civilizáció áldásait mindenkivel, leírásai pontosak, rendkívül szemléletesek és szellemesek. Ráadásul számtalan olyan ismeret birtokába jutunk e távoli földek s számunkra már távoli idők tájairól, társadalmi struktúráiról, az emberek szokásairól, életmódjáról, ami sok esetben megérteti velünk a későbbi eseményeket.
Goncsarov Szibérián keresztül tért haza. Ez a szárazföldi utazás abban az időben, ha lehet, még nagyobb vállalkozás volt, mint a tengeri út. Szibéria ugyan Oroszországhoz tartozott, de az európai Oroszország számára ismeretlen föld volt.
Művei közül a világirodalomra a legnagyobb hatást az Oblomov gyakorolta, de úgy hisszük, szépsége, hitelessége s nem utolsósorban tartalmi gazdagsága miatt A Pallasz fregatt is méltán megérdemli az olvasók figyelmét.
Vissza