Előszó
A szeizmikus veszélyeztetettség megítélése szempontjából a legfontosabb kérdés: várható-e a vizsgált objektumot érintő földrengés, és ha igen, milyen erősségű. Ez a kérdés többféle megközelítésben...
Tovább
Előszó
A szeizmikus veszélyeztetettség megítélése szempontjából a legfontosabb kérdés: várható-e a vizsgált objektumot érintő földrengés, és ha igen, milyen erősségű. Ez a kérdés többféle megközelítésben tárgyalható, de a lényeg mindig az, hogy a jövőbeli földrengések lehetőségét és erősségét múltbeli események és folyamatok alapján becsüljük meg. A különböző megközelítések között eltérések vannak egyrészt abban, milyen távoli múlt eseményeit vizsgáljuk, másrészt abban, mennyire közvetlenül kapcsolódnak az illető jelenségek a földrengésekhez. Nyilvánvaló, hogy minél közelebb vannak időben és minél szorosabb kapcsolatban állnak a földrengésekkel a tanulmányozott események és folyamatok, annál megbízhatóbbak a levont következtetések.
A földrengésekkel legszorosabb kapcsolatban nyilvánvalóan maguk a földrengések állnak, ezért a szeizmikus kockázatot többnyire a korábbi földrengések elemzésével igyekeznek meghatározni. Hazánk a kis és közepes szeizmicitású térségek kategóriájába tartozik, ahol a jövőben várható földrengéstevékenységre csak egy hosszabb, valószínűleg s többezer éves megfigyelési intervallum alapján lehet következtetni. RETHLY A. (1952) katalógusában ugyan feldolgozta a hazánkban 456-tól megfigyelt rengéseket, de anyaga messze nem teljes, s megbízhatóbb adataink csak az elmúlt két-három évszázadból vannak. Ezek alapján még eloszlási törvényszerűségeket is nehéz körvonalazni, ezért a szeizmikus kockázat becslésében egyéb adatokat is használnunk kell.
A földrengések a földkéregben lejátszódó mozgások konkrét megnyilvánulásainak tekinthetők. A kéregmozgások egészében véve a geológia, a tektonika tárgykörébe tartoznak, ezért a földrengések előrejelzésében általában nagy szerepet tulajdonítanak a szerkezeti vizsgálatoknak, amelyeket részint földtani módszerekkel, részint a társtudományok: geofizika, geomorfológia stb. keretében végzett kutatások kiegészítésével folytatnak le.
A Paksi Atomerőmű Rt megbízásából a telephely szeizmicitása és az atomerőmű biztonsága szempontjából mértékadó földrengés meghatározásának érdekében már több mint egy évtizede kiterjedt, a földtudományok több területét érintő kutatások folytak a létesítmény területén és tágabb környezetében. A vizsgálatok során jelentős mennyiségű adat, geológiai, tektonikai, geofizikai, szeizmológiai, geotechnikai és geomorfológiai ismeret és tapasztalat halmozódott fel jelentések, szakvélemények, részben publikációk formájában. Az elvégzett kutatások a nemzetközi elvárásoknak is megfelelő telephely minősítés példáját adják.
Vissza