Előszó
Az olvasó a 2009. május 20-án, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeumban tartott, Az 1956-os Nemzetőrség Hagyományápoló Tanácsa által rendezett konferencia előadásainak anyagát tartja a kezében.
A kiadványt Király Béla, egyesületünk alapítója emlékének ajánljuk. Az ő kezdeményezésére, az ő útmutatása alapján szerveztük meg a konferenciát, hogy az egyesület hagyományápoló tevékenységét tudományos igényességgel valósíthassuk meg.
Célunk egyben a hagyományteremtés is. Az 1956-tal és a nemzetőrséggel foglalkozó történészeknek, helytörténészeknek, levéltárosoknak, meghívásos alapon, ezentúl évente lehetőséget biztosítunk, hogy kutatási eredményeiket a közönség, elsősorban pedig az egykori nemzetőrök elé tárják.
A konferencia alkalmat biztosított arra is, hogy az egykori résztvevők, és a témával foglalkozó történészek találkozzanak egymással, megismerjék egymás nézőpontjait. Az előadások közt rendelkezésre álló időben mindig akadt hozzászóló, aki saját személyes élményével egészítette ki a hallottakat.
A konferencia előadásainak anyagát az ott hallottaknak megfelelően szándékoztuk kötetbe szerkeszteni. Néhány előadó azonban lábjegyzetekkel ellátott tanulmányként bocsátotta rendelkezésünkre az általa elmondottakat. Ennek megfelelően olvashatók a kiadványban, a konferencia programjának sorrendjében. Király Béla megnyitó beszéde ugyan szerepelt a programban, arra azonban a vezérezredes megromlott egészségi állapota miatt végül nem került sor.
Köszönetünket fejezzük ki Sólyom László köztársasági elnök úrnak, hogy elvállalta a konferencia fővédnökségét. Köszönjük Rainer M. János úrnak, az 1956-os Intézet igazgatójának, hogy levezető elnökként szerepet vállalt a lebonyolításban. Köszönjük Dr. habil. Holló József Ferenc altábornagy úrnak, hogy helyet biztosított a rendezvénynek. Köszönjük az előadóknak, hogy vállalták a felkérést, valamint köszönet illeti az egyesület tagságát, akik nagy számban vettek részt az eseményen, és hozzászólásaikkal gazdagították azt.
A konferencián elhangzott előadások kiadványba szerkesztett anyaga reményeink szerint hozzájárul a történelmi időkben magának dicsőséget szerzett, hazájukért számos megpróbáltatást vállaló nemzetőrök jobb megismeréséhez.
Ezzel a kötettel is emléket akarunk állítani az 1956-os forradalom és szabadságharc egyik meghatározó csoportjának, intézményének, valamint így szeretnénk hozzájárulni ahhoz, hogy az egykori nemzetőrök elfoglalhassák méltó helyüket a magyar történelemnek ebben a meghatározó pillanatában.
Budapest, 2009. november 19.
Bokodi-Oláh Gergely
Vissza