Előszó
E könyv megírásának szükségességét évek tapasztalatai érlelték meg bennem. A klinikán, a pénztári- és a magángyakorlatban, mint szakorvos évek óta látom, hogy még a műveltebb körökben is milyen nagy a tudatlanság mindarról, ami a nemi élettel és a nemibetegségekkel összefügg.
Az orvos, aki ismeri a nemibetegségek pusztító munkáját, aki nap-nap után látja a tudatlanság okozta bajokat, szinte megdöbbenve áll ezen jelenség előtt.
Ma a társadalom legszélesebb rétegei értenek az irodalomhoz, tudják, hogyan működik a rádió, hozzászólnak a zenéhez, a politikához, közgazdasági stb. kérdésekhez. Annál érthetetlenebb, hogy saját testük csodálatos szerkezetéről, működéséről és azon veszélyekről, amelyek e nagyszerű gépezetet fenyegetik, arról a közönség legnagyobb részének fogalma sincs! Kérdem az olvasót, tudja-e, hol a hasnyálmirigy és mi annak feladata? Azt hiszem, a legtöbb olvasó nem tudja! Pedig ennek a mirigynek zavara esetén keletkezik a cukorbetegség néven ismert súlyos baj. Ha azt kérdezném az olvasótól, mi a szovjet ötéves gazdasági terve, mi az akkumulátor, ki írta Faustot, ki volt Johann Strauss, hol van Hollywood, erre a legtöbben azt felelnék: „Enynyit csak tudunk, hiszen ez az általános műveltséghez tartozik."
Hát az én saját testem szervezetének és működésének ismerete, annak veszélye, esetleges megbetegedése és ezzel az én legfőbb javamnak, az egészségemnek elvesztése az nem tartozik az általános műveltséghez? Szörnyű az a tudatlanság, amit az orvos ezen a téren nap-nap után tapasztal!
E könyv a tudatlanságnak olyan körét tárgyalja, amely már nemcsak az egyén veszedelme, hanem a családé és a nemzeté is. Erről tudnak legkevesebbet az emberek, erről uralkodnak a legképtelenebb fogalmak és a tudatlan itt bosszulja meg magát legjobban.
Vissza