Előszó
Megyénk lakossága idén ünnepli felszabadulásának harmincadik évfordulóját. Nagy öröm, hogy mi, Békés megyeiek hazánkban először szabadultunk fel. Az ország más tájain még tombolt a fasiszta terror,...
Tovább
Előszó
Megyénk lakossága idén ünnepli felszabadulásának harmincadik évfordulóját. Nagy öröm, hogy mi, Békés megyeiek hazánkban először szabadultunk fel. Az ország más tájain még tombolt a fasiszta terror, a Viharsarokban új élet sarjadt. A Dunántúlon még sok véráldozatot követelő hősies harccal küzd a dicsőséges Vörös Hadsereg a német és magyar fasiszta alakulatokkal népünk végleges felszabadításáért, a fasizmus teljes felszámolásáért, megyénkben már szabad emberek élnek, dolgoznak a boldogabb életért, a demokratikus jövőért.
1945. április 4-én egyszer és mindenkorra felszabadult szeretett hazánk, Magyarország. Népünk életében egy hosszú történelmi korszak zárult le: A népelnyomás, a feudalizmus, a fasizmus ellen vívott harcok sorozatának korszaka.
Azóta harminc év telt el, amely nehéz és küzdelmes, néha kudarcokkal, csalódásokkal tarkított, de végül is az élet minden területén örömökben, sikerekben gazdag volt. Minden túlzás nélkül elmondhatjuk, hogy az egész országban, így megyénkben is a magyar nép történetének legszebb, legtöbb eredményt hozó korszaka volt ez.
Népünk ünnepelni készül, mindenekelőtt munkával. Pártunk számvetéssel készült soron következő kongresszusára, a következő évek tennivalóinak, feladatainak megjelölésével, meghatározásával. A felszabadulás óta elvégzett munkák értékelésének, számbavételének időszakát éljük. Ezt a célt szolgálja Csende Béla tanulmánya is, amely a művelődési otthonok negyedszázados múltját vizsgálja, elemzi, értékeli, összegzi megyénk vonatkozásában.
Vissza