Előszó
A Rézler Gyula Alapítvány támogatásával létrehozott Rézler Gyula Mediációs Intézet érdekes és fontos feladatra kapott megbízást a Munkaügyi Közvetítői és Döntőbírói Szolgálattól (MKDSZ). Az előbb említett három intézmény között már korábban is szakmai kapcsolat alakult ki. Ennek keretében a Szolgálat megalakítását követően maga Rézler Gyula, az Egyesült Államokba emigrált professzor és kiváló döntőbíró is segítette a Munkaügyi Közvetítői és Döntőbírói Szolgálat koncepciójának kialakítását; előadást, képzést tartott az MKDSZ tagjainak, később pedig az Alapítvány és az Intézet amerikai partnerei, T. Zane Reeves, Scott Hughes, az Új-Mexikói Egyetem professzorai tartottak előadásokat a Szolgálat tagjainak. Összességében e szakmai kapcsolat további fontos elemének tekintjük az e tanulmányban összegzett kutatási feladatunkat.
A kutatásban az MKDSZ működésének társadalmi hasznosságát (annak „mérhetőségét", tényszerű igazolhatóságát) kívántuk megvizsgálni. A nemzetközi tapasztalatokat figyelembe véve, az ilyen jellegű vizsgálatok meglehetősen újnak számítanak és nem választhatóak el attól a trendtől, hogy az állami, költségvetési (ill. az ilyen feladatokat kiváltó civil) szolgáltatások az utóbbi időben váltak a hatékonysági vizsgálatok tárgyává.
A társadalmi hasznosságra vonatkozó vizsgálat alapkérdése az, hogyan tehetjük mérhetővé, dokumentálhatóvá az MKDSZ működésének társadalmi, gazdasági hatását, milyen háttéranyag feltárása, elemzése szükséges ahhoz, hogy e hatásokat megfelelően le tudjuk írni. A kutatás ugyanakkor nem pusztán mérések lefolytatását és ezek dokumentálását tűzte célú.
A kutatás eredményeinek alapulvételével további feladatnak tekintettük, hogy az MKDSZ hatékonyságát javító javaslatokat is megfogalmazzon a Szolgálat vezetése és tagjai számára, ahogyan a jogalkotó, a szociális partnerek, a munkaügyi kapcsolatok területén döntéshozatali helyzetben lévő-, illetve a döntéseket befolyásoló más szervek, intézmények számára is.
A kutatás tehát a következő három céllal rendelkezik:
1. Az MKDSZ társadalmi és gazdasági hasznosságának méréséhez szükséges jogi, nemzetközi háttér feltárása,
2. Az MKDSZ társadalmi és gazdasági hasznosságának mérésére alkalmas módszertan kidolgozása;
3. Az MKDSZ működési szabályainak, tevékenységének az elkészített módszertan alapján történő elemzése és bemutatása, jövőbeni lehetőségeinek feltérképezése.
Vissza