Előszó
A jelen kötetet "A munkaszervezés tanításának módszertana" címmel veszi kezébe az olvasó. A mezőgazdasági szakoktatás területén dolgozó pedagógusok tudják, hogy ez a tantárgy többféle irányú és mennyiségű tartalommal telítődött az évek folyamán.
Az üzemi ismeretek, a munkatan és a munkafolyamatok szervezése fogalmi kategóriákba sorolható ismeretanyag tanítása folyik ma is a szakközépiskolákban és a szakmunkásképző intézetekben. Ez utóbbiakban a tantárgy üzemi ismeret része vált uralkodóvá. A munkaszervezési folyamatok az egyes szaktárgyak anyagába kerültek. A kötet írása, de szerkesztése időpontjában sem alakultak ki véglegesen az 1980-as évek elején tanítandó tantárgy tartalmi összetevői.
Mindezt azért emeljük ki bevezetésként, mert valószínű, hogy a kötetben szereplő óratervi, tantervi sőt tartalmi adatok változni fognak a megjelenés után. Ezek a módszertani kézikönyveknek sajátos, de lényegtelen velejárói. Még az is lényegtelen a tanítási óra didaktikai - metodikai szerkezete vonatkozásában, hogy adott munkaszervezési folyamat tanítása önálló tantárgyban vagy valamely termesztési tantárgyba beépítve történik.
A tantárgy anyagával kapcsolatos oktató-nevelő munka didaktikai metodikai célkitűzései, feladatai, eljárásai nem változnak. A tanítás eredményessége vonatkozásában a szerzők által leírtak mind az üzemismeret, mind a munkaszervezés körébe tartozó tanítási egységeknél eredményesen használhatók.
A kötet segítséget nyújt a tanárjelölteknek és gyakorló pedagógusoknak, hogy ennek a rendkívül összetett, nagy elméleti és gyakorlati felkészültséget igénylő tantárgynak a tanítása minél eredményesebb legyen. Az ebbe a tárgykörbe tartozó ismeretek nélkül eredményes és hatékony gazdálkodást, jövedelmező termesztést folytatni, abban a szakmunkásoknak, a szakközépiskolát végzetteknek sikerrel helyt állni nem lehet.
Ebből a tantárgyból módszertani kézikönyv még nem készült. A gyakorló pedagógusok közös munkájára, hasznos didaktikai-módszertani észrevételeire van szükség, hogy a kötet esetleges hibái az újabb kiadásban elkerülhetők legyenek.
Vissza