Előszó
Valamely vállalat sikeressége alkalmazottainak tudásától, tehetségétől és akaratától függ. Különösen érvényes ez napjaink változó, felgyorsult világában. Ebben a könyvben arra szeretnénk rámutatni, hogy egy vállalatnál fellelhető negatív személyi jelenségek - hanyagság, nemtörődömség, fegyelmezetlenség, feszültség, viszálykodás, sértettség és az ezekkel járó kézzelfogható megnyilvánulások: termelésingadozás, selejt, balesetek, megbetegedések, hiányzások, fegyelmi ügyek, fluktuáció gyökere közös, és ezek a jelenségek együtt járnak, matematikailag kimutatható korrelációban vannak egymással - s mindegyik a túlterhelés következménye - mint azt saját kutatásaink is alátámasztották.
Ezek a megnyilvánulások nem mindig kutathatók egzakt módszerekkel, a fizikai dolgozók körében kevesebb ellenállással vizsgálhatók. Ettől függetlenül a törvényszerűségek érvényesek minden dolgozóra. A negatív jelenségek közül az egyik legjobban dokumentált, leginkább vizsgált és el nem kendőzhető jelenség a baleset, ezért legtöbbször ezzel demonstráltuk a negatív következményeket, ezenkívül hangsúlyt fektettünk a stresszjelenségek egészségügyi következményeire. E könyv elsősorban a humán területtel foglalkozó felhasználók (humánmenedzserek, foglalkozás-egészségügyi szakemberek, munka- és környezetvédelmi szakemberek) számára készült, de a munkapszichológiai szakma művelői számára sem érdektelen.
Ahhoz kívánunk segítséget nyújtani, hogy azok a vállalati rendszer zavarát jelző negatív tényezők feltárásával megelőzhetők legyenek. Kötetünk célja olyan gyakorlati munkapszichológiai útmutatásokat adni a humán tényezőkkel foglalkozó szakember számára, amelyek alkalmazásával - az optimális feltételrendszer, eredményes vezetés és megfelelő érdekeltségű dolgozók révén - a munkaszervezet hatékonysága jelentősen nő.
Külön hangsúlyt fektettünk a stresszjelenségek egészségügyi következményeire, tekintettel arra, hogy az információs technológia térhódításával az egyén mentális és érzelmi igénybevétele nagymértékben fokozódik.
A könyv nem törekszik a munkapszichológia minden kérdésére kimerítő választ adni, nem kézikönyv célzattal készült. Azt kívántuk bemutatni, hogy milyen problémákkal találkozik egy munkapszichológus, foglalkozás-egészségügyi, illetve humán szakember munkája során, milyen tényezőktől függhet, illetve állhat kapcsolatban a felmerült probléma. Fenti meggondolásból került könyvünkbe olyan fejezet (6.), amelyben csak a teljesség miatt jeleztünk egy-egy témakört, ilyen pl. a pszichológia módszerei, adatok elemzése, de ezek részletes leírására nem vállalkoztunk. Akik ezekben a témakörökben el akarnak mélyülni, azoknak a témával foglalkozó munkapszichológiai kézikönyvek rendelkezésére állnak.
Vissza