Előszó
Az alkoholbetegek gyógyításával s a gyógyult betegek társadalmi integrálásával foglalkozó szakemberek számára nemigen szükséges hangsúlyozni, hogy az országban a növekvő munkanélküliség milyen gondokat okozhat munkájukban.
Az alkoholbetegek munkába történő elhelyezése, de már terápiás célú foglalkoztatása sem volt eddig könnyű feladat. Pedig Önök a tudói, milyen fontos, a gyógyulás stabilizációja lehet a jól megoldott foglalkoztatás, A jövőben nehezebbé válik egy-egy nagyvállalati munkaügyi osztályvezető segítségével elhelyezni eseteinket, mint eddig.
A jelenlegi helyzetben máris tapasztalható, hogy az alkoholbetegek társadalmi beilleszkedése gyakorta csupán a társadalom peremén és nagy kiszolgáltatottsággal oldódik meg. Ugyanis olyan környezetben történik meg, amely „visszahúz". A hórukk munkák, a piaci segédmunka, a magán kistermelőnél egy vacok, ahol meghúzhatja magát - s még örülhet is neki. Némi ital és pénz, valami levetett ruhaneművel megtoldva. Rémek, rémképek ezek? Korántsem! Találkozni már a leírtak látványával. Feltehető, hogy többen sodródnak a társadalmi lejtőn ilyen „megoldások" elfogadásáig.
Ebből a mélyből nehéz újra kitörni.
A romló gazdasági helyzet, ha nő a munkanélküliség anélkül, hogy megindulna a dinamikus piaci, gazdasági fejlődés, az alkoholhoz fordulók számát növelheti az eddig nem alkoholizálok közül is.
A helyzet, s a várható kilátások nagyon indokolttá teszik, hogy a munkanélküliség kérdésével, az új megoldások keresésének igényével behatóan foglalkozunk. E tematikus kötetben helyzetképet tükröző tanulmányok és megoldási utakat mutatók is helyet kapnak.
Az Országos Alkohológiai Intézet munkájában a foglalkoztatás kérdéséit e köteten túl is napirenden kell tartani mint igen fontos tényezőt. A kötet kézre adását követően indokolt lenne az érdeklődő szakemberekkel, közös műhelymunkával a további megoldásokra javaslatokat készíteni, mintegy felkészülni e növekvő foglalkoztatási nehézségekre.
Ezzel a szándékkal adjuk közre s ajánljuk figyelmükbe a kötetet.
Vissza