Előszó
A közoktatásról szóló törvény 2007. szeptember 1-én, valamint a szakképzési és a szakképzési hozzájárulásról szóló törvények 2008. január 1-től hatályba lépő módosításai, a keresletvezérelt...
Tovább
Előszó
A közoktatásról szóló törvény 2007. szeptember 1-én, valamint a szakképzési és a szakképzési hozzájárulásról szóló törvények 2008. január 1-től hatályba lépő módosításai, a keresletvezérelt szakképzés rendszerének kialakulása érdekében, a szakképzés fejlesztés regionális koordinációjában jelentős szakmai hatáskörökkel ruházta fel a regionális fejlesztési és képzési bizottságokat azaz az RFKB-kat. E változások nyomán idén már második évben került megvalósításra a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara vezetésével egy szakmai háttérbázist biztosító projekt.
Az RFKB személyi összetételének, vezetési szerkezetének átalakításával az Országos Érdekegyeztető Tanácsban résztvevő gazdasági érdekképviseletek mindegyike tagi, a területi kereskedelmi és iparkamarák az Agrárkamarával együttműködve társelnöki delegálási jogot kaptak, ezzel a felelős részvételi lehetőség a szakképzés regionális fejlesztésében szervezetileg is megteremtődött.
A jogszabályi változás indukálta feladatbővülés ellátására a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Tanács 2008. és 2009. évre is támogatást ítélt meg egy olyan projekt megvalósításához, melyben a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara koordinációjával a magyar szakképzés történetében egyedülálló módon a gazdaság szereplői, felismerve a közös célt, egymással összefogva munkálkodnak.
A projekt fő célja egy széles alapokon nyugvó szakmai háttérbázis biztosítása, mely megfelelő támogatást tud nyújtani az RFKB-k számára a szakképzést érintő alapvető döntések meghozatalához. 2009-ben is konkrét cél volt, hogy a következő, 2010/11-es tanév szakképző évfolyamaira történő beiskolázás vonatkozásában meghatározásra kerüljenek az iskolarendszerű szakképzés irányai és beiskolázási arányai. A program megvalósítási formája újdonság a szakképzési projektek területén Újdonság egy felől a résztvevők széles körét tekintve, hiszen 16 olyan szervezet összefogásával valósul meg, mely szervezetek korábban sok esetben ellenérdekelt félként találkoztak csak egymással, míg a szakképzésnek köszönhetően e projektben együttműködő partnerekként, egy a korábbinál összetettebb kapcsolatrendszerben dolgozhatnak együtt. A projekt újdonság a tekintetben is, hogy a megvalósítás és a jelentkező eredmények regionális szintűek így megfelelőbben reagálva a helyben felmerülő, területi sajátosságokat érzékenyebben tükröző szakképzésfejlesztési igényekre. A program koordinációja ugyan országos szinten zajlik, de a szakmai döntések és azok eredménye mind regionális szinten jelennek meg. Az országos és regionális projektmunka összehangolása az MKIK feladata.
Valamennyi résztvevő szervezet, valamennyi régióban koordinátori feladatokkal megbízott munkatársat foglalkoztat, a lokális feladatok hatékony elvégzése valamint a helyi gazdálkodói kapcsolatok biztosítása végett. A régión belüli munka koordinációját a társelnököt delegáló megyei kereskedelmi és iparkamara látja el, összefogva mind a kamarai, mind az érdekképviseleti regionális szervezetek munkáját.
Vissza