Előszó
Részlet a könyvből:
VEZETŐI ÖSSZEFOGLALÓ ÉS FŐBB KÖVETKEZTETÉSEK
Tanulmánykötetünk egy sokat vitatott kérdéskörben folytatott elméleti és empirikus kutatássorozat eredményeit foglalja össze. A multinacionális vállalatok szerepe gazdasági, politikai, gazdasági és kulturális szempontból egyaránt fontos és igen sok dimenzióban vizsgálható. A lehetőségek széles skálájából mi egy olyan megközelítést választottunk, amely ugyan nem fedi le a multik összes fontos hatását, de rendkívül jelentős ezek megítélése szempontjából: a gazdasági versenyképességre gyakorolt befolyásukat elemezzük.
Az első fejezetben a kutatások elméleti kereteit és a saját vizsgálatainkhoz felhasznált modellt ismertetjük. A fejezet célja, hogy világossá tegye szempontjainkat, módszereinket, s igazolja a kutatás elvi megalapozottságát.
A második fejezet a multinacionális vállalatok nemzetközi mozgásainak és versenyre gyakorolt hatásaiknak elméleti hátterével, s ennek magyarországi konkrétumaival foglalkozik, különválasztva az országba való belépéskor és a folyamatos működés közben érvényesülő hatásokat. Az elméleti keretek mellett a vezető gazdasági szakemberekkel folytatott interjúsorozatból származó következtetések képezik a fejezet tárgyát.
A harmadik fejezet a közvetlen külföldi tőkebefektetések alakulásán keresztül elemzi a versenyhelyzet változását. Értelmezi, hogy ezen befektetések a multinacionális vállalatok szerepvállalásának miért jó mutatói. A fejezetben főleg statisztikai elemzések alapján tárjuk fel a külföldi tőke versenyhatásait, összevetve a közép-kelet európai országokban érvényesülő tendenciákkal. Részletes vizsgálatokat végzünk Magyarországra vonatkozólag, elsősorban az ágazati koncentráció alakulása s ennek versenyhatása szempontjából.
A negyedik, terjedelmes fejezet négy hazai ágazati esettanulmányt, ezek felvezetését és összegzését tartalmazza. Az ágazatok (villamosenergia, autógyártás, kiskereskedelem, kiszervezett szolgáltatások) egymástól nagyon különböző sajátosságokkal rendelkeznek, de az közös bennük, hogy a multinacionális vállalatok valamennyiben igen jelentős szerepet játszanak. Az esettanulmányokból levonható következtetések összecsengenek az elméleti tanulmányok fő megállapításaival.
A kutatás megítélésünk szerint rendkívül érdekes összefüggéseket tár fel, számos új adalékkal szolgál a multik magyarországi szerepére vonatkozólag. Az egyes fejezetek végén összefoglaljuk azok fő eredményeit - itt dióhéjban adjuk meg közülük a legfontosabbakat.
1. Nem lehet általánosságban kimondani, hogy a multik megjelenése az ágazati koncentráció révén csökkentené a versenyt. Mindkét irányú változásra találtunk példát. Mivel eszerint a multik technikai és menedzsment transzfereinek más kutatások alapján bizonyítottnak tekinthető kedvező következményeit nem „rontja le" a verseny csökkenésével érvényesülő hatás, kimondhatjuk, hogy a multik megjelenése hazánkban összességében kedvező befolyással van a nemzeti versenyképességre.
2. Ezen az általános következtetéseken kívül nagyon kevés gazdaságpolitikailag hasznos tételt lehet mondani „a multikról" általában. Tevékenységük és ennek következményei nagy mértékben függenek az ágazati hovatartozástól, vagy más megfogalmazásban - az általuk kiszolgált piac sajátosságaitól. A kötetben tárgyalt négy esetben teljesen különböző hatásokat látunk. Ez óvatosságra int a sokszor
Vissza