1.067.053

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

A műgyűjtésről

Válogatott cikkgyűjtemény

Szerző
Budapest
Kiadó: Budapesti Műgyűjtők és Műbarátok Egyesülete
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 68 oldal
Sorozatcím: Műbarátok Kiskönyvtára
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 23 cm x 16 cm
ISBN: 963-500-073-1
Megjegyzés: Megjelent a Budapesti Műgyűjtők és Műbarátok Egyesülete kiadásában a egyesületi tagok 1980. évi illetményköteteként.
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Részlet:
"EGY VITA ÉS EREDMÉNYEI
Az itt következő cikkgyűjtemény a hazai műgyűjtéssel kapcsolatos kérdéseket hivatott tisztázni azokban, akik egyéni gyűjtésükkel kapcsolódnak be a nemzet... Tovább

Előszó

Részlet:
"EGY VITA ÉS EREDMÉNYEI
Az itt következő cikkgyűjtemény a hazai műgyűjtéssel kapcsolatos kérdéseket hivatott tisztázni azokban, akik egyéni gyűjtésükkel kapcsolódnak be a nemzet műtárgyállományának védelmébe.
Az írásokat másfél év (1973-1974-ből) anyagából válogattuk abban a reményben, hogy könyvünk nyitánya egy ezután még nagyobb arányokban kibontakozó szép munkának, amelynek eredményeképpen a gyűjtők munkája egyre kulturáltabb szintre emelkedik. E cikkeket az Élet és Irodalom, az Ipari Művészet, a Magyar Nemzet, a Népszava és a Tiszatáj közölte.
Amikor az első cikk a Magyar Nemzet 1973. március 20-i számában megjelent, senki sem gondolta, milyen termékeny és gyakorlati haszonnal járó vitát indít el. Az érdeklődés széles hullámverése nyomán egymás után jelenték meg a hozzászólások, amelyek nem egy vonatkozásban tanúskodtak félreértésekről, de rosszindulatról csak egyetlen hozzászóló írása tanúskodott. Részben a tények elferdítésével, részben a szándék félremagyarázásával, és senki által sem ért „denunciálással". Megmutatkozott ez abban is, hogy amikor a szerkesztőséggel való megbeszélés értelmében e sorok írója összefoglalta a vita tanulságait (Magyar Nemzet 1973. május 15.) Kiss Ákos rövidesen újabb cikkel jelentkezett, személyeskedő hangnemben, s a tárgyra nem tartozó állításokkal. Ezek az írások a vita legérdekesebb kordokumentumai között foglalnak helyet s méltán kelthetnek csodálkozást az olvasókban. A kihívásra Somogyi Árpád ragadott tollat, bár írásának csak egy része látott napvilágot (Magyar Nemzet, 1973. július 4.).
Valamennyi cikket nem tudtuk közrebocsátani, így azokat, sem, amelyek riportszerűen jelentek meg a napilapokban. Gondolunk itt a Magyar Nemzet hasábjain Kiss Károly tollából megjelent cikksorozatra (Ebek harmincadján). Hernádi Miklós cikkéből csak azokat a részleteket közöljük, amelyek a leghevesebb ellentmondást váltották ki. Fölösleges aggodalma, szerencsétlen fogalmazása igen komoly, tartalmas és tanulságos válaszok születését segítette elő. Néhány cikk közlése azért maradt el, mert a rájuk adott válaszból pontosan kiderül, miről van szó bennük.
Könyvünk műtárgyállományunk védelmét hivatott tudatosítani, s ezzel új fejezet nyitását rögzíti művelődéstörténetünkben. A kötet írói között akad múzeumi főigazgató, akadnak osztályvezetők, irodalom- és művészettörténeti kandidátusok, kiadói lektorok, lapszerkesztők, írók, akik közül számosan maguk is gyűjtők, tehát mind elméleti, mind gyakorlati szempontból tanulságos a megnyilatkozásuk." Vissza

Tartalom

Szíj Rezső: Egy vita eredményei 7
Szíj Rezső: A műgyűjtés jövője 9
Sz-y: Tulipános státusszimbólum 12
Nemes György: A névtelen műgyűjtő 13
Bölöny József: A névtelen műgyűjtők 14
Cs. b: Katolikus szemmel 15
M. Lovászy Magda: A műgyűjtés jövője 16
Keszthelyi Zoltán: A „Vajköpülő asszony" 17
Barát Endre: A műgyűjtés szenvedélye 18
Szíj Rezső: Mégegyszer a műgyűjtés jövőjéről 20
Somogyi Árpád: Műgyűjtésbürokrácia 25
Hernádi Miklós: A famozsártól a családfáig 27
Kiss Ferenc: A folklór mai szerepe s rossz munkamegosztás 29
Szíj Rezső: Népi használati tárgyak a lakásban 35
Szalay Károly: Vallomás a műgyűjtésről 37
Szalay Károly : Őrzők és tékozlók 41
Fülep Ferenc: Régészeti leleteink pusztulása és megmentése 48
Szíj Rezső: A tisztességes műgyűjtő 51
Szalay Károly: Műgyűjtők egy művelődési házban 54
Szíj Rezső: Magyar műtárgyak a történelem sodrában 57-68
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem