Előszó
Már csaknem három éve annak, hogy pártunk felhívta a figyelmet a mozgalom nyelvében jelentkező ferdeségekre. A napilapok, folyóiratok, üzemi újságok szerkesztői azóta nagyobb gondot fordítanak a...
Tovább
Előszó
Már csaknem három éve annak, hogy pártunk felhívta a figyelmet a mozgalom nyelvében jelentkező ferdeségekre. A napilapok, folyóiratok, üzemi újságok szerkesztői azóta nagyobb gondot fordítanak a helyes magyarságra, és szemmel látható - olykor túlzott - igyekezettel kerülik a »gyanús« szavakat, kifejezéseket. Nem mondhatjuk még azonban, hogy mozgalmi megnyilvánulásokon, tanácsokban, hivatalokban nem találkozunk már a hírhedt színtelen, szagtalan bürokratikus beszédmodorral. Korai lenne tehát még a dolog felett napirendre térni. Nem látszik feleslegesnek, ha nyelvészek is elmondják véleményüket arról: mi is voltaképpen a bürokratikus tolvajnyelv, ahogyan Révai József nevezte a Magyar Dolgozók Pártjának II. kongresszusán, és hogy mit is kellene tenni az egészséges mozgalmi nyelv elterjesztése érdekében.
A nyelvészek írtaik eddig is a mozgalmi nyelvről, foglalkoztak vele már a párt II. kongresszusa előtt, mégsem került sor ez ideig a kérdések összefogására, nagyobb lélekzetű, viszonylag kiterjedt anyaggyűjtésen alapuló tanulmányra. Ezt a késedelmet, legalább is részben, éppen az indokolja, hogy az adatgyűjtés időt vesz igénybe. Sok lapot kell végigolvasni, sok gyűlésen, ülésen kell a beszélt nyelvből példákat gyűjteni ahhoz, hogy a jellegzetes hibákat meg tudjuk különböztetni az egyszeri, egyéni botlásoktól, hogy jobban megértsük ennek a sajátos nyelvezetnek a lényegét.
Három évvel ezelőtt kezdtük el magunk is az adatok gyűjtését. A példák javarésze éppen ezért az 1950-es, 195l-es évekből származik. Adataink tehát nagyobbára nem frissek. Ez azonban (sajnos) nem jelenti azt, hogy már elavultak. Ma is hallhatók még jellegzetes hibái a mozgalmi, és ezen túlmenően, a hivatalos nyelvnek. Ezek a régi példák igen alkalmasak arra, hogy segítségükkel megértsük: hogyan ne beszéljünk a jövőben. Ezért nem lett volna helyes csupán az évszámra való tekintettel elhagyni, és, esetleg kevésbé jellegzetes, új példákkal felcserélni őket.
Mindnyájan jól tudjuk, hogy nem kell messze mennünk, hogy ezen a bizonyos bürokratikus nyelven halljunk beszélni.
Vissza