Fülszöveg
Zeidler Miklós nevét a trianoni békeszerződéssel és különösen a két világháború közötti revíziós mozgalmakkal foglalkozó könyvei és tanulmányai alapján ismerték meg a 20. századi magyar történelem iránt érdeklődő olvasók. Ez a műve, melyben egy mára szinte teljesen elfeledett magyar diplomata, Praznovszky Iván - 1920-ban a párizsi magyar békedelegáció titkárságának vezetője - életútját dokumentálja és értelmezi, szervesen kapcsolódik eddigi kutatásaihoz. Ugyanakkor túl is mutat azokon. Egy ember életének és gondolkodásának a feltárása ugyanis mindig összetettebb feladat, mint a szorosan vett diplomáciatörténet. Zeidler Miklós ezt a feladatot is kitűnően oldotta meg. Eddigi munkáihoz hasonlóan ezt is jellemzi a filológiai pontosság, a források körültekintő elemzése, valamint értékeléseinek kiegyensúlyozottsága, melyekhez igényes és egyben olvasmányos stílus társul. Biztosra vehető, hogy eddigi írásaihoz hasonlóan ezt a munkáját sem csak a szakemberek veszik kézbe, hanem a modern...
Tovább
Fülszöveg
Zeidler Miklós nevét a trianoni békeszerződéssel és különösen a két világháború közötti revíziós mozgalmakkal foglalkozó könyvei és tanulmányai alapján ismerték meg a 20. századi magyar történelem iránt érdeklődő olvasók. Ez a műve, melyben egy mára szinte teljesen elfeledett magyar diplomata, Praznovszky Iván - 1920-ban a párizsi magyar békedelegáció titkárságának vezetője - életútját dokumentálja és értelmezi, szervesen kapcsolódik eddigi kutatásaihoz. Ugyanakkor túl is mutat azokon. Egy ember életének és gondolkodásának a feltárása ugyanis mindig összetettebb feladat, mint a szorosan vett diplomáciatörténet. Zeidler Miklós ezt a feladatot is kitűnően oldotta meg. Eddigi munkáihoz hasonlóan ezt is jellemzi a filológiai pontosság, a források körültekintő elemzése, valamint értékeléseinek kiegyensúlyozottsága, melyekhez igényes és egyben olvasmányos stílus társul. Biztosra vehető, hogy eddigi írásaihoz hasonlóan ezt a munkáját sem csak a szakemberek veszik kézbe, hanem a modern magyar történelem iránt érdeklődő olvasók is szeretni fogják.
Romsics Ignác
E pompásan összeállított kötet lapjairól bontakozik ki egy átlagos magyar diplomata képe, aki egyforma önérzettel tárgyal az akkori világ hatalmasaival, parádés nyelvtudással képviseh hazáját Párizsban és tagadhatadan mesterségbeli tudással intézkedik, szervez és figyel.
Köszönet a szépen válogatott és fontos kötetért a szerkesztőnek és a kiadónak. Meggyőződésem, hogy nem a túlzó aktualizálás mondatja velem: áhogy a diplomatapálya kívülről furcsának tetsző állandóságai, Praznovszky Iván emlékiiata is a külügyi hivatás alapvető kérdéseiről szól: szolgálatról, hivatástudatról, szakmaiságról.
Martonyi János
Zeidler Miklós a két világháború közötti magyar külpolitikai gondolkodás és a megvalósult külpolitika szakértője. Újabb könyve egy méltatlanul elfeledett magyar diplomata, Praznovszky Iván, a párizsi békekonferenciára 1920-ban bebocsátást nyert magyar küldöttség főtitkára, majd a megcsonkított Magyarország első párizsi követe hagyatékát dolgozza föl, példás gondossággal. Tipikus 20. századi magyar életút tárul az olvasó elé: tehetség és szorgalom révén gyorsan emelkedő karrier az osztrák-magyar külügyminisztériumban, kényszerű pályaváltás után érvényesülés a gazdasági életben, 1945-ben minden értéke megsemmisül, 1951 -ben kitelepítik egy tanyára, 1956 után is nehéz körülmények között élve, egy materialista, önzésen alapuló világot éles szemmel figyelve marad hű eszményeihez. Praznovszky példaképül szolgál az ismét a nemzeti érdektől vezérelt magyar diplomáciának.
Jeszenszky Géza
Vissza