Előszó
Jelen könyv kiadásakor felmerül néhány megjegyzés a kiadás jellegével és a moldvai csángó magyarokkal kapcsolatban. Ezen megjegyzéseket összefoglaló módon, a következő fogalmakkal fejezhetjük ki: világosság, tömörség, igazság, együttélés, kritikai összevetés és kronológia.
1. VILÁGOSSÁG. Egy mérnök Bákóból bevallotta nekem, hogy mostanáig úgy ő, mint néhány moldvai katolikus barátja, sötétségben éltek, ami a csángó-magyarok valódi történelmét illeti, akiktől származnak. De amióta elkezdte kutatni a moldvai katolikusok közelebbi vagy távolabbi múltját, egyes hiteles források alapján, az elméje megvilágosodott, sikerült felfedeznie az igazságot. Hosszú ideig én magam is, éppen úgy mint mások, megelégedtem az iskolában előadottakkal. Némelykor elolvastam egy-egy könyvet, amely szenzációsnak és világosságot hozónak tűnt, de ez csak véletlen és esetleges volt. A kíváncsiság és az igazság megismerésének óhaja, hogy igazi világosságot kapjak a jelennel összeszőtt múltról, erőt adtak, hogy egy kötetbe gyűjtsem népein történelmével kapcsolatos forrásokat, azon népét, amely a moldvai vidékeken lakozik a XIII. század óta, miként ez kitetszik a történelmi dokumentumokból. Meg akarom ismerni őseim életét - mondogattam magamnak. Gyötört néhány kérdés, amelyek természetesek voltak egy igazságot szomjazó ember számára, akit hajt az a vágy, hogy a sötétségből kijusson a napfényre. Honnan erednek őseim? Hogyan éltek? Mily szenvedéseken mentek keresztül? Melyek voltak történelmi tradícióik, milyen kultúrát örököltek és továbbítottak generációról generációra? Milyen nyelvet beszéltek? Melyek azok a okok, amiért nekünk moldvai csángó-magyaroknak nincsenek íróink, költőink, neves művelt embereink? Volt-e vajon nekünk is legalább egy szellemi vezetőnk, aki kiemelkedett a moldvai csángó-magyarok közül? Hogyan éltek őseink a moldvai románokkal együtt, a több mint hat évszázados együttélésben? Az idők folyamán milyen szenvedések sújtották, milyen járványok, háborúk, üldöztetések érték a moldvai népeket, milyen rombolásokat idéztek elő a kun, a török és tatárjárások? Kívántam, hogy mindezen kérdésekre találjak igaz választ, nem tudományoskodó, magyarázó dolgozatokból, hanem történelmi forrásokból (dokumentumok, idegen utazók jelentései, leírások és elbeszélések), anélkül, hogy sok magyarázathoz kellene folyamodni.
2. TÖMÖRSÉG. Ugyanakkor kis terjedelmű könyvet kívántam létrehozni, mely főleg azoknak szól, akiknek a tudományos kutatásokra nincs elég idejük, sem megfelelő szakmai felkészültségük.
Vissza