Előszó
A csaknem száz évvel ezelőtt, 1892-ben megalakult Országos Magyar Bányászati és Kohászati Egyesület a szakemberképzést és a szakirodalom színvonalának növelését tűzte ki egyik legfontosabb céljául. Nem meglepőek tehát az 50 évvel ezelőtt, az OMBKE olajbányászati szakosztályának megalakulásakor, az alapító Gál Antal által megfogalmazott programmeghatározó gondolatok: "...azt kívánom, hogy munkánk olyan eredménnyel járjon, hogy idővel egyetemünkön külön tanszék, vagy tanszékek adják elő az olajjal összefüggő tárgyakat". Az erőfeszítések a kor viharos volta ellenére hamarosan eredménnyel jártak.
Miként az elmúlt 50 évben mindig, most is az ipar óhaját képviselte a szakosztály, amikor kezdeményezte egy olyan kiadvány létrehozását, amely az olajmérnökképzésben részesültek névjegyzékét, célszerűen egységesített, rövidített "curriculum vitaejét" tartalmazza.
Az olajmérnökképzés és a szakosztály együttműködése mindig szoros volt. Ez a tény jól igazolható azzal, hogy a félévszázados múlt során a szakosztályelnökök fele, számszerűen öt, egyetemi tanár volt. Másfelől az ipari és a mérnökképzés egységét bizonyítja az is, hogy az említett elnök-egyetemi tanárok mindegyike kiemelkedő mérnöki gyakorlattal rendelkezett, az olajmezőkről került az egyetemre.
Eme jubileumi publikációval a kezdeményezők, alkotók és finanszírozók deklarált célja az, hogy ápolják az összetartozást az olajipar különböző területein, esetleg azon kívül dolgozó, vagy akár nyugállományba vonult mérnökök között. Egyfajta kommunikációs lehetőséget kínálnak annak reményében, hogy az olvasó merítve az adatokból a régi kapcsolatok felújításával, újabbak építésével a mindennapos munkához kap támogatását.
Az egyetemi oktatás negyvenéves jubileuma alkalmából a jegyzékben szereplő valamennyi volt egyetemi hallgató nevében különleges megtiszteltetés az elismerés tolmácsolása az olajmérnökképzés elhivatottjai számára.
Vissza