Előszó
Kedves Olvasónk, olyan könyvet tartsz a kezedben, amelynek tízezernyi szereplője egy emberöltőnyi idő alatt élte meg a MIRK-ek világát, a várakozás, az izgalom, sajnos, olykor a csalódás, de főleg a siker szerezte örömmámor perceivel.
A régi katalógusokat lapozgatva a felfedezés örömét éljük át, jó nevű mérnökök, atomfizikusok nevére bukkanunk, az egykori gyermek kiállítók névsorában.
Talán másnak is kellemes emléket idéz fel a könyvben megjelentetett első katalógusok böngészése, no meg a régi fényképek. Az, hogy ki mit gyűjtött a „boldog" hetvenes években, és hogyan váltak nagyon rövid idő alatt az első alkalommal táskából, dobozból kipakolt „kincsek" rendezett gyűjteménnyé.
Az első kiállítások bemutatásával indul tehát a könyv, a nagymester gyűjtők és alkotók arcképcsarnokával folytatódik, s mivel nem szántuk szakkönyvnek, csak rövid írásokban foglalkozunk a ma is virágzó érmegyűjtéssel és a bibliofiliával, de szó esik benne érdekes, különleges gyűjteményekről is.
Az ötödik nemzetközi kiállítástól kezdve - Ada, 1976 - a vendéglátó helységek betűrendjében mutatjuk be a MIRK-eket és házigazdáikat, Adától Zentagunarasig. így a legáttekinthetőbb a könyv.
A katalógusokból csak a szervezők, a bíráló bizottságok és a képzőművészeti pályázat résztvevőinek névsorát közöljük. A klubok kiállítóinak nevét összesített névsorban tesszük közzé, a kezdetektől napjainkig.
Miről szól még a könyv?
Például a gombfociról, amelynek története a MIRK-kel kezdődik, s ma már Vajdaságnak ifjúsági világbajnoka is van.
Részletesebben mutatjuk be a Fehér Ferenc Könyvbarát Kör olvasói mozgalmát és rendezvényeit, méltán, mert több szállal is kötődnek a gyűjtők és kézimunkázok mozgalmához. Az FFKK irodalmi táborainak a helyiségeket adó iskolákon kívül a kézimunka klubok voltak a házigazdái. A többéves falujárás során az asszonyok alkalmi kiállítást rendeztek az író-olvasó találkozók idejére, az FFKK szervezésében irodalmi kirándulásokon vettek részt gyűjtők és kézimunkázok.
Tanulságos színháztörténet is van a könyvünkben Barácius Zoltán tollából, továbbá emléknapok, művelődési versenyek jegyzése, és mindaz, ami a hagyományápolással, vagy azzal a kérdéskörrel foglalkozik, amit a Hobby Clubból kinőtt JUGYESZ, ma Szerbiai Gyűjtők Egyesületeinek Szövetsége mindig is a szívügyének tekintett. A korabeli újságcikkek (a kilencvenes évek elejéről) érdekes társadalmi és politikai hátteret is adnak egy-egy eseménynek. Például, amikor a Magyar Szó ára 25 millióra szökött, az infláció az egeket ostromolta, a temeriniek merték vállalni az FFKK irodalmi táborának vendéglátói szerepét.
A nőklubok gondjaival is foglalkozunk, közzé tesszük a Családi Körben Erdősi Loc Valéria tollából megjelent portrékat is a MIRK-hez kötődő kézimunkázóinkról. Örömmel nyugtázzuk a Vajdasági Magyar Folklórközpont áldásos hatását is. Tanfolyamai után ugrásszerűen megnövekedett az első helyezett kézimunkák száma a MIRK-eken.
Rosszkedvűen kell tudomásul vennünk a MIRK és szervezői ellen ágáló, a súlyos rágalmazástól sem visszariadó ellentábor létezését. Kár, hogy így van, együtt könnyebb lenne.
35 éve közös célunk az évenkénti nagy Találkozáson való barátkozás, ismerkedés, - s mert igény van rá -, a megmérettetés is: bemutatni, mire vagyunk képesek. Aztán örülni egymás sikerének, a közös sikernek.
Időutazásra hívunk, kedves Olvasó! Barangoljuk be együtt azt a világot, amit a csodálatos dolgokra képes emberi kéz teremtett.
Tartalmas, kellemes szórakozást kívánnak hozzá
a szerkesztők.
Vissza