Előszó
Mintakalandok
1986. január 17. és február 16. között a Budapest Galéria - (Lajos utcai) Kiállító-házában TEXTILTERVEK '85 (nyomott anyagokhoz) címmel az első olyan „minta" kiállítás szerveződött és nyílt meg, amely fókuszba helyezte a tervkészítést, a praxist.
Az elkövetkező esztendők jelentették a Nemzetközi Minta Triennálék rendkívül sikeres (1988. MŰCSARNOK, 1991. ERNST MÚZEUM) kiállításait, amelyek a „mintát" széleskörűen, magán túlmutató ideaként mutatták be. Elindították a „mintakalandot" és új helyzetet teremtettek a magyar és nemzetközi tendenciákban.
Számtalan a témakört szélesítő kiállítás jött létre. (Vizuális Turmix, TRIKÓ-TSHIRT, Mintha-Minta, Interstoff-Frankfurt-Open-View Stúdió, Textilbörze, 20x20 MINTA-Párizs, MINTA-Műcsarnok, Mintafenoménok, Minta-Modul stb.)
A minta őrzi varázslatos szerepét az ezredfordulón is, önálló, jelentős fenoménná fejlődött, amelyhez a design - a textilművészet - a divat - a képzőművészetek is szorosan kapcsolódnak.
A minta-kérdés meghatározza világunkat, ugyanakkor permanens megújulása a „mintakísérletek" által is, állandó szakmai-kreativitást-kutató-alkotó tevékenységet igényel a tervezők részéről.
A minta-design törvényszerűségei szerint az alapvető sík és térkapcsolatok keresése során a térformák - a térszervezés problémakörében jelentkező tervezői feladatok - a minta, szín, figura, lépték térbeli viszonylataival, metaforáival foglalkozik és nem utolsósorban virtuális, digitális természetrajzával.
A mintalayerek - mintarétegek új kalandozásokat ígérnek, „új-mintakalandokat" inspirálva az új évezredben.
A Minta Alapítvány új kiállítása „Mintarétegek" címmel a Textil Múzeumban 2003.áprilisában „került" megrendezésre.
Budapest, 2003. február 20.
Polgár Csaba
Vissza