Előszó
Örömmel és lelkesedéssel írok előszót Rozsos István korszakalkotó munkájához. Együttműködésünk 1988 óta megteremtett egy új koncepciót a sebészetben, aminek első praktikus gyümölcse a Rozsos műtét "microlaparotomiás cholecystectomia", mely a heten szempontjából előnyös, biztonságos és gazdaságos módszer. Ennek a műtétnek a feltalálója és a technikai részletek kidolgozója nem riadt vissza egyes sebészkollégák kriticismusától hanem kitartott kezdeti sikerei alapján meggyőződése mellett. Lépésről lépésre dolgozott forradalmi új műtétjén ami már sokak által el lett fogadva és el lesz fogadva a jövőben világviszonylatban is. Mindehhez szükség volt a kis, de igen fontos technikai részletek kidolgozására a beteg műtőasztalon való elhelyezésétől a ROMICRO műszerek kifejlesztéséig.
Mindez abban az időben történt, amikor a laparoscopos epehólyag eltávolítása s viharszerűleg terjedt el Európában és az Egyesült Államokban.
Az impozáns videotechnikával egybekötött és drága sokszor egyszeri használatos műszereket azonban az egészségügy sok helyen a világon nem engedheti meg magának. Szükség volt egy egyszerű és éppen olyan jó alternatívára, amit Rozsos teremtett meg az utolsó évtized első éveiben.
A televíziós monitorral végzett műtétet a sebész kétdimenziós látással végzi, feladva a három dimenziós stereoscopikus látást. E módszernél a sebész három dimenziós látás mellett dolgozik. A peritonealis üreg széndioxiddal való feltöltése nem szükséges, és ez nem közömbös a beteg általános állapotára, különösen terhes anya, szív, tüdő- beteg és idős emberek esetében. Így a műtét utáni igen gyakori súlyos vállfájdalom elkerülhető.
Amennyiben a laparoscopos műtét nem kivitelezhető, vagy komplikáció lépett fel, a konvertáláshoz egy külön nagy klasszikus metszésre van szükség. Ezzel szemben a Rozsos műtétnél csak egyszerű inciso meghosszabbítás kell.
Rozsos egyéni nagy műtétszáma válogatás nélküli betegeknél, beleértve a tanítványai által végzett műtétet is, már több ezer. Ennek tapasztalatait, hogy a micro laparotomiás cholecystectomia nemcsak egy alternatívát ad, hanem annak előnyeit is bemutatja a könyv. Rozsos érdeme az is, hogy Minimally Invasive Direct Access Surgey-MIDAS technikáját és annak életképességét nagy anyagon bebizonyította. Ez teremtette meg az alapját, az új forradalmi sebészeti szemlélet és technikánál, amit ma már az Egyesült Államokban és más országokban is alkalmaznak, mintegy nyolc sebészeti szakmában.
Mindez a Magyarországon elkezdett úttörő munka eredménye.
Mivel az új műtétek a következő években fognak elterjedni világviszonylatban, így majd azt joggal nevezhetjük a XXI. század sebészetének.
Vissza