Előszó
Városunk büszkélkedhet azzal, hogy évenként több kiadványt is megjelentet. Ezek között köszönthetjük most Nagy István ny. gimnáziumi tanárnak „A mezőkövesdi Szent László Gimnázium és Közgazdasági Szakközépiskola története" című könyvét, amely jól illeszkedik a matyóság múltját, történetét, hagyományait megörökítő kiadványok sorába.
90 éves a Gimnázium, 30 éves a közgazdasági képzés, 60 éve működik az Öreg Diákok Baráti Köre.
Az évforduló pedig a visszatekintés, a számvetés időszaka.
„Ez az iskola eredetileg a szegények, az alsóbb néposztályok, legfeljebb a tisztes szegénységű középosztály gyermekeinek épült.
Kisugárzó ereje volt. Alsó-Borsod messze kiemelkedő szellemű őrtállóként, a népért tenni kész, a haladás ügyéért felelősséget érző értelmiség nevelője."
Ez hangzott el a gimnázium megnyitóján 1911. szeptember 14-én.
Azok a gondolatok, amelyek akkor fogalmazódtak meg, ma is érvényesek. Legyen kisugárzása a város és környékének kultúrájára, emelje a térség műveltségi színvonalát.
A 9 évtized alatt az intézmény a város szellemiségének meghatározója volt. Az Alma Mater tanárai olykor-olykor különösen kiemelkedő szerepet töltöttek be a település köz- és kulturális életében. Ezt igazolják a városi szintű kitüntetéseik és a róluk elnevezett utcanevek.
Nagyszerű dolog, hogy a Gimnázium 90 éves története megírásra került, amelyben nyomon követhetjük az intézmény fejlődését, a kor követelményeihez igazított változásokat.
Szeretettel ajánlom valamennyi Mezőkövesden végzett diáknak, a mezőkövesdieknek, az érdeklődő olvasónak.
Mezőkövesd Város Önkormányzatának Képviselői testülete az intézmény alapításának 90. évfordulója alkalmából a város fejlesztése, hírnevének, tekintélyének emelése érdekében végzett kimagasló munkájáért a „Mezőkövesd Városért" kitüntető címet adományozta az intézménynek.
Vissza