Előszó
Tanácsot mindenki tud adni (!).
Naponta gyakoroljuk e képességünket, mikor ismerőseinknek a gyermeknevelésről, a házépítésről, az általunk egészségesnek vélt életvitelről és megannyi más...
Tovább
Előszó
Tanácsot mindenki tud adni (!).
Naponta gyakoroljuk e képességünket, mikor ismerőseinknek a gyermeknevelésről, a házépítésről, az általunk egészségesnek vélt életvitelről és megannyi más témakörfői tartunk sokszor kioktató hangnemű előadásokat. Ezeket természetesen jó szándékkal tesszük, bár tudjuk, hogy kevesen fogadják meg őket. Szerencsés esetben!
Ha minden tanácsot elfogadnánk, talán a gyermek még makrancosabbá, a ház lakhatatlanná válna, s lehet, hogy belehalnánk a más által egészségesnek vélt (tartott) életvitelbe.
Mi tehát a tanácsadás lényege? Milyen felelősséggel tartozik a tanácsot adó? Milyen eszközöket alkalmazzon a tanácsadás során?
Többek között ezekre a kérdésekre próbál válaszolni a könyv. Az itt leírt fejezetek átfogó képet kívánnak nyújtani a szaktanácsadás alapjairól. A témakör jellegéből adódóan nem törekedhettünk a teljességre, mivel az egyes alfejezetekről is önálló könyvek jelentek meg a külföldi könyvpiacon.
A jövőben, előreláthatólag a magántermelők számának növekedésével egyre több agrárvégzettségű szakember folytat szaktanácsadói tevékenységet. A szükséges módszertani alapok nélkül azonban munkájuk nem lehet hatékony. Nemzetközi tapasztalatok igazolják, hogy a szaktanácsadók rendszeres szakmai és módszertani továbbképzése nagyban hozzájárult az adott ország mezőgazdaságának fejlődéséhez.
Könyvünkkel támogatni kívánjuk mindazokat, akik ezt a nehéz, de ugyanakkor szép hivatást kívánják gyakorolni. Feltételezzük, hogy a szaktanácsot adni kívánó személy a mezőgazdasági kistermelőket érintő valamelyik szakterületet magas színvonalon műveli, ezért itt nem foglalkozunk szakmai, ágazati kérdésekkel.
Szakmai tudás nélkül a tanácsadásban való jártasság olyan, mint a pusztába kiáltott szó.
Vissza