Előszó
Hazánk szocialista építése elképzelhetetlen a mezőgazdaság termelékenységének növelése, valamint a nehéz mezőgazdasági munkák megkönnyítése nélkül. Ezért a magyar mezőgazdaság korszerűsítésének problémái mindjobban az előtérbe kerülnek-
Hároméves, majd ötéves tervünk végrehajtása során e téren már jelentős lépések történtek, elsősorban a gépesítés területén, a gépállomások felállításával, a traktorállomány növelésével. Mindez azonban csak kezdetnek tekinthető. A korszerű mezőgazdasági kultúra a technikától sokkal nagyobb segítséget várhat.
A mezőgazdaság további fejlesztésében a villamosenergiának mind nagyobb szerepe lesz. Erre mutat az a körülmény, hogy a Szovjetunióban, ahol a villamosenergia ellátás előfeltételei megvannak, a mezőgazdasági villamosenergia fogyasztás viszonylag is sokszorosa a hazai fogyasztásnak mezőgazdaságban fogyasztott villamosenergia az összes fejlesztett energiának közel 5%-a, amíg hazánkban ez az érték lényegesen 1% alatt van. Emellett a Szovjetunióban most várható a villamosenergia mezőgazdasági felhasználásának fejlődése, amint a XIX. Pártkongresszus határozataiból megállapítható.
Hazánkban az 1953. évi decemberi párt- és kormányhatározat írta elő a mezőgazdasági gépesítés további fejlesztését és ennek keretében a villamosenergia széleskörű felhasználását.
Energiaellátási vonalon a fejlődés lehetőségei biztosítva vannak. A második ötéves terv gyakorlatilag minden hazai települést ellát villamosenergiával. A távvezetékek azonban csak lehetőséget nyújtanak a villamosenergia felhasználásához, de ezzel a lehetőséggel élni kell tudnunk.
A felhasználás egyik legnagyobb akadálya az, hogy hazai vonatkozásban csak nagyon szűk körben ismerik a villamosenergia felhasználási lehetőségeit és alig tisztázódtak a villamosenergia alkalmazásának gazdasági előnyei. Ez akadályok leküzdésére a Villamos Energetikai Kutató Intézet összeállította a villamosenergia hazai mezőgazdasági felhasználásának lehetőségeit egy elképzelt kétezer holdas nagyüzemben.
Ismertetjük a mezőgazdaság villamosításának várható és kívánatos fejlődését, valamint tárgyaljuk e fejlődés befolyását az ország villamosenergia gazdálkodására.
A könyv anyagát igyekeztünk úgy összeállítani, hogy mindenütt a gyakorlati lehetőségeket emeltük ki, a hazai mezőgazdasági viszonyok figyelembevételével. A külföldi tapasztalatokat e szempontok szerint hazai viszonyokra alkalmazva használtuk fel.
Vissza