Előszó
Hazánk azok közé az országok közé tartozik, amelyekben a mezőgazdaságnak a jelenben és a jövőben, mind a belső ellátásban, mind pedig a külkereskedelmi egyensúlyban igen fontos a szerepe. Ezt...
Tovább
Előszó
Hazánk azok közé az országok közé tartozik, amelyekben a mezőgazdaságnak a jelenben és a jövőben, mind a belső ellátásban, mind pedig a külkereskedelmi egyensúlyban igen fontos a szerepe. Ezt bizonyítja az OT-MÉM Élelmiszergazdasági előzetes hosszú távú koncepciója is, amely a mezőgazdasági termelés évi 1,8-2,2%-os, a mezőgazdasági reál áron számított exportjának pedig 4,5-6,3%-os növelését irányozza elő 2000-ig.
Más kutatási eredmények prognózisa szerint a növénytermelés bruttó termelési értékének növekedését mintegy felerészben a talajtermékenység javítását és annak védelmét szolgáló eszközrendszertől várhatjuk. Ebben kiemelkedő helyet foglalnak el a talajtermékenységet tartósan megváltoztató meliorációs beruházások.
A melioráció a mezőgazdasági termelésfejlesztés egyik alapvető tényezője, ami főleg a következőkben nyilvánul meg:
- A talaj víz-levegő háztartásának szabályozásán keresztül kedvezőbb életfeltételeket teremt a növények számára, s lehetővé teszi az e feltételek iránt igényesebb kultúrák termesztését is.
- Lehetőséget biztosít a fejlettebb technika és technológia alkalmazására, előfeltételeket teremt más termelési tényezők hatásfokának a javításához, a ráfordítások jobb hasznosulásához.
- A kedvezőtlen természeti és egyéb hatások mérséklésén, megelőzésén keresztül biztosítja a természeti környezet védelmét, s ezzel a jövőbeni termésfokozás lehetőségeit is.
- Az ökológiai feltételek tartós megváltoztatására irányuló tevékenység megteremti az intenzívebb földhasználat feltételeit.
A mezőgazdasági termékek iránt megnövekedett hazai és exportigényeket a gyengébb termőképességű területek termelése nélkül nem tudjuk kielégíteni, azokon pedig biztonságos termelés melioráció nélkül nem folytatható.
Vissza