Előszó
Köszöntő
Szeretettel üdvözlök mindenkit! Ezt a konferenciasorozatot pontosan 10 évvel ezelőtt kezdtük el, „A média hatása a gyermekekre és fiatalokra" címmel. Sokan akkor még csak nem is értették, hogy miért szervezünk Magyarországon egy ilyen eseményt. Szerencsére mára mindenki egyetért azzal, hogy szükség van erre a konferenciára, és azzal is, hogy időről időre, rendszeresen megrendezzük. Az elmúlt években médiakonferenciáinknak mindig komoly eredményei voltak; a legelső hatására létrejött Magyarországon az internet-rendőrség. Az akkori döntéshozók néhány utalás és külföldi előadás nyomán csodálkozva vették tudomásul, hogy az interneten létezik pedofília vagy pénzügyi bűntett. Magyarországon internetes nyomozás 1997 előtt nem létezett. Második konferenciánk hatására a Magyar Parlament elfogadta azt a javaslatot, hogy a Médiatörvényt gyermekvédelmi szempontok figyelembevételével módosítsa. Többek között ennek a módosításnak a hatására jelentek meg azok a kis karikák a televízióképernyőkön, melyek tájékoztatnak arról, hogy az adott műsor mely korosztály számára nem ajánlott.
A mostani konferencia abból a szempontból is nagyon érdekes, hogy a Médiatörvény a digitális átállás miatt változni fog. A különböző intézmények sorsáról is rövidesen dönt a parlament, ha jól tudom, az
ORTT-ről éppen ma. Remélem, hogy a mostani konferenciánkon is tudunk néhány ötletet adni azoknak a szakembereknek, azoknak a jogászoknak és politikusoknak, akik a Médiatörvényen dolgoznak a következő hónapokban, esetleg években. A konferenciára nagyon sokan jelentkeztek, és külön örülök annak, hogy 10 ország szakemberei vannak jelen ezen a tudományos találkozón. Nagyon ismert szakemberek fontos előadásokat készítettek elő, és külön öröm számomra, hogy ilyen sok média- és gyermekvédelmi szakértő van itt velünk Balatonalmádiban. Az ő tapasztalataikat, kutatásai eredményeiket hallhatjuk a következő három napban, amiből sokat tanulhatunk majd.
A médiával kapcsolatban bizonyosan több dologban egyetértünk majd, és néhány dologban valószínűleg különböző lesz a véleményünk. Mindig van néhány olyan terület, amiben az egyetértés a jellemző, ilyen például a médiában előforduló, a Büntető Törvénykönyv által is szankcionált bűncselekmények megítélése. Ha azonban az a téma kerül napirendre, hogy mikor és milyen mértékben kell kontrollálni, szabályozni a médiát, akkor azon mind a szakértők, mind a különböző pártok sokat vitáznak. A Gyermekmentő Szolgálat véleménye szerint két különböző dologról kell beszélnünk. Az egyik az, amit az előbb is említettem, amit a Büntető Törvénykönyv is büntet, például a pedofília, vagy különböző banki és egyéb visszaélések, ezeket a kihágásokat nyilván büntetni kell. A szabályozás oldalát tekintve mi inkább a pozitív diszkrimináció hívei vagyunk. Úgy gondoljuk, hogy azok a médiumok, amelyek vállalják különböző kulturális, tudományos tartalmak közvetítését, kulturális, természettudományi, ismeretterjesztő műsorok készítését, azok ennek arányában különféle kedvezményeket kell élvezzenek, kedvezőbb elbírálásban és plusz támogatásokban kell részesüljenek. Felfogásunk szerint sokkal többet ér, ha így próbáljuk biztatni a médiát pozitív, oktató, ismeretterjesztő stb. műsorok készítésére, mintsem, ha mindig büntetésről beszélünk, amire persze bizonyos határon túl szükség van. Ennek a megoldásáról, metodikájáról nyilván rengeteget lehet vitatkozni, de az elvben, ha jól vettük észre a konferencia előkészítése során, a többség egyetért.
Vissza