Előszó
Állandó történeti kiállításunk ismertetése indokolja, hogy bemutassuk látogatóinknak a múzeumot. A Megyei Múzeum, Maros megye és Marosvásárhely municípiumának egyik jelentős kultúrintézménye. Mai...
Tovább
Előszó
Állandó történeti kiállításunk ismertetése indokolja, hogy bemutassuk látogatóinknak a múzeumot. A Megyei Múzeum, Maros megye és Marosvásárhely municípiumának egyik jelentős kultúrintézménye. Mai formája és arculata a múlt két muzeális intézményének összeolvadásából alakult ki. A múzeumi eszme régi Marosvásárhelyen, hiszen 1763-ban már múzeuma volt a városnak.
Múzeumunk alapításának történetében jelentős kezdeményezés jut Nicolae Iorgának, a neves történésznek, aki miniszterelnöksége alatt, a 30-as évek elején többször kifejezte azon óhaját, hogy Marosvásárhelyen haladéktalanul múzeumot szervezzenek. A nagy gondolkodó tisztában volt a múzeum tömegnevelő szerepével és szorgalmazta annak létesítését a gazdag történelmi hagyományokkal és évszázados iskolákkal rendelkező városban.
Múzeumunk alapításának gondolata azonban közel egy évtizeddel korábban kezdődött, 1924-ben a megye néhány értelmiségije, a román múlt fáradhatatlan kutatója régészeti társaság létesítését határozta el. Ennek nyomán alakult 1928-ban a Történeti, Régészeti és Néprajzi Társaság azzal a céllal, hogy hasonló tárgykörű múzeumot létesítsen.-)
A szükséges feladatkörrel Aurél Filimont bízták meg, aki a tárgyak összegyűjtésének, a régészeti ásatások eszközlésének, valamint az összegyűjtött anyag megőrzésének nehéz és fárasztó feladatát mindig a vérbeli muzeológus türelmével, szívósságával és kitartásával végezte. Az állandóan sokasodó anyagot a Kultúr palota néhány helyiségében azzal a reménnyel gyűjtötte, hogy valamikor valóra válik a Társaság alapítóinak terve és a múzeum megkezdheti működését. A Társaság azonban igen sok viszontagságon ment át: tagjai elszéledtek, az egyesület bomlásnak indult. A majdnem egyedül maradt Aurél Filimon azonban nem csüggedt.
Éveken át lankadatlanul tovább dolgozott és szorgalmasan gyarapította a múzeumi anyagot, A Társaság megmaradt tagjai többször felajánlották a gyűjteményt a városnak és a megyének egyaránt, azonban az akkori vezetők hozzánemértéséből és közönyéből eredően, különböző kifogásokkal, ezek mindig visszautasították. Végre Nicolae lorga ismételt miniszterelnöki látogatása és a múzeum haladéktalan alapítása iránt kifejezett óhaja tettekké váltak: a Megyei Ideiglenes Bizottság 1932. január 19-i ülésén elhatározta az összegyűjtött teljes múzeumi anyag átvételét és egy nagy tájmúzeum alapítását.
Vissza