1.068.961

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

A máramarosszigeti református líceum diáksága 1682-1851

Szerkesztő
Lektor
Debrecen
Kiadó: Tiszántúli Református Egyházkerületi és Kollégiumi Levéltár
Kiadás helye: Debrecen
Kiadás éve:
Kötés típusa: Fűzött kemény papírkötés
Oldalszám: 418 oldal
Sorozatcím: Editiones Archivi Districtus Reformatorum Transtibiscani
Kötetszám: 8
Nyelv: Magyar  
Méret: 24 cm x 17 cm
ISBN: 963-8209-10-0
Megjegyzés: Pótfüzet melléklettel.
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

A Tiszántúli Református Egyházkerületi és Kollégiumi Levéltár kiadványainak sorát egy olyan kötettel folytatja, mely a trianoni határokon túlra került, de a történelmi Tiszántúli Református... Tovább

Előszó

A Tiszántúli Református Egyházkerületi és Kollégiumi Levéltár kiadványainak sorát egy olyan kötettel folytatja, mely a trianoni határokon túlra került, de a történelmi Tiszántúli Református Egyházkerülethez tartozó országrészek egyház-, művelődés- és iskolatörténetét érinti.
Balogh Béla nagybányai nyugalmazott főlevéltáros lakóhelye magyar nyelvű középfokú oktatásának történetét feldolgozó munkája után elkészítette a máramarosszigeti református líceum 1682-1851 közötti korszakának diáknévsorát. A szerző kutatási eredményeinek tükrében árnyalásra szorul a szigeti iskolának a Debreceni Református Kollégiumhoz fűződő partikuláris kapcsolatáról alkotott képünk, de a két intézmény szoros kapcsolata továbbra is tagadhatatlan.
A Máramaros Megyei Állami Levéltárban lévő források alapján, a nevezett korszakon belül nem csupán a 19. században oly nagy jelentőséggel bíró jogakadémiát látogató vagy a lelkészképzésben részt vevő tógátusok névsorát állította össze Balogh Béla, hanem a coílegiummk hivatalosan soha nem nevezett, de a megnevezéssel járó szerepet a legkorábbi időktől fogva betöltő intézmény kezdő, „gimnazialista" és „humanista" fokozatú tanulóinak, sőt az 1822-1850 közötti elemistáknak a neveit is összegyűjtötte. A kiadványban a nevek mellett lévő bejegyzések is fel vannak tüntetve.
A munka értékét külön emeli, hogy mások eddig használt munkamódszerét meghaladva a szigeti diáknévsort összehasonlította az általa hozzáférhető kolozsvári, nagyenyedi, marosvásárhelyi, nagybányai és sárospataki református iskolák nyomtatásban is megjelent diákjegyzékével, valamint a debreceni tógátusok kéziratos nyilvántartásával, hogy a diákok vándorlása révén ráirányítsa a figyelmet a fentebbi nagynevű iskolákkal való kapcsolatra.
Jelen kötetünk remény szerint utat nyit a történelmi Tiszántúllal foglalkozó további munkáknak is: a Debreceni Református Kollégium partikulájának tekintett máramarosszigeti iskola diáknévsorának publikálása után Bereg, Ugocsa, Közép-Szolnok, Nagybánya református egyházmegyéinek legkorábbi egyházlátogatási jegyzőkönyve, illetve a Szatmárnémeti Református Gimnázium alapítványi törzskönyve is hamarosan napvilágot lát gondozásunkban.

Szabadi István Vissza

Tartalom

A Szerkesztő előszava 4
A Liceum kialakulása és a források 5
A líceum kialakulása és fejlődése 7
Jegyzetek 13
Források 17
Rövidítések jegyzéke 24
A nagydiákok (tógátusok) jegyzéke 27
Jegyzetek a tógátusok névsorához 116
Kisdiákok beiratkozási jegyzéke 121
Jegyzetek a beiratkozási naplóhoz 223
A magántanulók beosztásának jegyzéke 227
Jegyzetek a "Conscriptio Gymnasii"-hoz 304
Diáknévmutató 307
Mellékletek 405
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem