Előszó
A malomipar technológiáját összefoglaló munkám 1. kiadása rövid idő alatt elfogyott. Az érdeklődésből azt látom, hogy nemcsak tanítványaimnak, hanem a gyakorlatban működő molnároknak, malomellenőröknek és másoknak is, akik a malomipar iránt érdeklődnek, szükségük van ilyen könyvre.
Jelen 2. kiadás szebb formában, lényegesen bővítve és nemcsak szerkezeti, hanem fényképábrákkal is illusztrálva jelenik meg. Nem volt azonban most sem célom túlságosan belemenni a részletekbe, amelyek az áttekintést megnehezítenék. Mindamellett igen sok olyan adatot is közlök, amelynek a gyakorlatban működő molnárok jó hasznát vehetik. Jobb áttekinthetőség kedvéért azokat a részleteket, amelyek első olvasásra a megértéshez nem szükségesek, apró betűvel szedettem. A szerkezeti rajzokat, diagrammokat könnyebb kezelhetőség kedvéért külön mellékletként adom.
Munkám a malomipar gyakorlati tankönyve akar lenni, amelyben a gyakorlatban működő molnárság és a malomipart megismerni kivánó közönség alapvető ismereteit egyként megtalálja.
Mint a malomipari technológia tanára és a malomipari tanfolyamok szervezője, régóta látom a malomipari szakkönyvek hiányát nemcsak a magyar, hanem a külföldi irodalomban is. Meggyőződésem, hogy a magyar közönségnek elsősorban olyan összefoglaló könyvre van szüksége, amely végigvezesse őt mindazokon az eljárásokon és szerkezeteken, amelyeken a gabona végigmegy, míg belőle liszt, illetőleg kenyér lesz.
Munkám két részben jelenik meg. Jelen I. része a malomipar nyersanyagait, a gabona raktározására, tisztítására, őrlésére, a szitálásra és daratisztításra használt gépeket ismerteti. A II. rész a malmok felosztásával, az őrlés különböző rendszereivel, a koptató és őrlési diagrammokkal, az őrlés eredményeivel, a hajtóerővel és végül a kész lisztek vizsgálataival foglalkozik. Míg az I. rész mintegy bevezet a malom egyes műveleteibe, addig a II. rész már az egész malomüzemet ismerteti. Bizalommal bocsájtom útnak könyvemet, abban a reményben, hogy a lesújtott magyar malomiparnak némi hasznára lehetek vele.
Vissza