1.061.471

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

A magyarországi szlovákok népi kultúrájának atlasza

Atlas l'udovej kultúry slovákov v madarsku/A mai ismeretek és gyakorlat alapján/Stav súcasnej existencie a poznania

Szerző
Szerkesztő
Grafikus
Lektor
Békéscsaba
Kiadó: Szlovák Kutatóintézet
Kiadás helye: Békéscsaba
Kiadás éve:
Kötés típusa: Varrott papírkötés
Oldalszám: 555 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar   Szlovák  
Méret: 29 cm x 20 cm
ISBN:
Megjegyzés: Fekete-fehér térképekkel.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

E tanulmány a magyarországi szlovákok népi kultúráját, illetve e kultúrában végbement változásokat vizsgálja, s megpróbálja végigjárni azt a fejlődési utat, amelyet ez a kultúra a 17-18. század... Tovább

Előszó

E tanulmány a magyarországi szlovákok népi kultúráját, illetve e kultúrában végbement változásokat vizsgálja, s megpróbálja végigjárni azt a fejlődési utat, amelyet ez a kultúra a 17-18. század fordulójától -az első szlovák nyelvszigetek létrejöttétől -egészen napjainkig bejárt. E fejlődés huszadik századi szakasza néprajzi atlaszunk tükrében is végigkísérhető. Az elemzés tárgyába szorosan beletartozik e kultúra alkotóinak és hordozóinak jellemzése, továbbá annak vizsgálata, hogy a nyelvszigeteken letelepedett szlovák közösségeknek milyen volt a viszonya a hagyományos kultúrához, s ez a viszony hogyan befolyásolta a közösségek formálódását.
A nyelvszigeteken élő nemzetiségi népcsoportok kultúrájára a néprajztudomány, s a társadalomtudomány körébe tartozó más diszciplínák is többnyire úgy tekintettek, hogy e közösségek, mivel kiszakadtak az anyanyelvi kultúra közegéből, eltávolodva annak kulturális centrumaitól a perifériára kerültek, s még évszázadok múlva is főként a tradicionális kultúra elemeit őrizték. Ezért azután e közösségben és kultúrájukban lejátszódó folyamatokat egyfajta konzervativizmus és csak lassú változás jellemzi.
E szemléletben azonban az utóbbi negyedszázadban némi változás következett be, s a nemzetiségi kultúrák vizsgálatánál a figyelem inkább a változásokra irányult. A kutatások azt tárták fel, hogy a különböző nemzetiségek kultúrája az interetnikus kapcsolatok és a többirányú kötődések következtében jóval gyorsabb változásnak és akkulturációs folyamatnak, továbbá kopásnak és törésnek van kitéve, mint a többségi népcsoportok és nemzetek kultúrája. Mindamellett - a többségi népcsoportoktól eltérően - a népi kultúra legrégebbi rétegei és elemei még a polgárosuló társadalmi átalakulások felgyorsuló folyamatában is sokáig megtartják szerepüket. Vissza

Tartalom

Gyivicsán Anna: Fejlődésváltozatok a magyarországi szlovákok hagyományos
kultúrájában 7
Mojmír Benza: A magyarországi szlovákok népi kultúrájának atlasza. Célok és koncepció 75
Vizsgált települések 79
Krupa András: A kutatott települések főbb jellemzői 81
A kutatópontokon a gyűjtést végezték 109
Krupa András: Technikai megjegyzések 110
TÉRKÉPEK 113
Tájékoztató térképek, I-VI. 127
Néprajzi térképek, 1-430 135-555
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem