1.067.285

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

A magyarországi boszorkányság forrásainak katasztere (dedikált példány)

(1408-1848)

Szerkesztő
Budapest-Veszprém
Kiadó: MTA Néprajzi Kutató Intézete-Laczkó Dezső Múzeum
Kiadás helye: Budapest-Veszprém
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 379 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar   Angol  
Méret: 24 cm x 17 cm
ISBN: 963-7208-5-8
Megjegyzés: Tóth G. Péter szerkesztő által dedikált példány. Fekete-fehér térképekkel és ábrákkal illusztrált.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

1910-ben Komáromy Andor forráspublikáló kötetének bevezetőjében a következőket írta: „A boszorkányhit és az annak alapján kifejlett boszorkányüldözés; mely főleg Nyugat- és Közép-Európában több... Tovább

Előszó

1910-ben Komáromy Andor forráspublikáló kötetének bevezetőjében a következőket írta: „A boszorkányhit és az annak alapján kifejlett boszorkányüldözés; mely főleg Nyugat- és Közép-Európában több századon át, mintegy járványszerűleg rémesen pusztított, sok százezer áldozatot emésztve fel, az emberiség szellemi és erkölcsi fejlődése történetének sötét foltját képezi," - majd kissé lakonikusan hozzátette- „egyúttal azonban számos tudományágra érdekes, fontos kérdéseket tár fel."
Az európai boszorkányüldözés százezres áldozattömege mellett tehát - ha jól értelmezzük Komáromy Andor szavait - nyereségként könyvelhetjük el a fennmaradt iratok iratfolyómétereit, és a boszorkányüldözés történetével foglalkozó tudományágak kutatási eredményeit: „A vallásos nézetek fejlődését figyelemmel kísérőt érdekli, hogy állapította meg, hogy fokozta az ördög hatalmába vetett hitet a középkori scholasticus theologia, és hogy hatott ezáltal arra, hogy a boszorkány fogalom, mind csodásabbá és rémesebbé fejlődjék. /A büntető jogtudomány művelőjére fontos annak megfigyelése, hogy az inquisitionak mily szerep jutott a boszorkányüldözések szaporításában. [...] / Az elme és idegorvosokat érdekli, hogy azok a szerencsétlen asszonyok, a kik a legcsodálatosabb, hihetetlenebb dolgokat vallották magukra, nem voltak-e tébolyodottak vagy nagy mértékben hisztérikusak. / A néplélektan kutatójának és a mythologusoknak érdekes anyagot nyújtanak, a tanúkihallgatások alkalmából, a nép szájából elhangzott és hitelesen feljegyzett babonák. / Ezeknek megfelelően, majdnem minden európai nyelven számos, részben kiváló jeles munka, nagy irodalom foglalkozik e kérdésekkel"
Az 19. és a 20. század fordulóján tehát teológusok, jogászok, lélekbúvárok és néplélek kutatók egyaránt kedvükre válogathattak a boszorkányüldözés bőséges irodalmában, valamint forrásai között. A „boszorkányirodalom" terjedelmes könyvtára azóta több ezer kötettel bővült. Mindebből következik, hogy a vallás- és jogtörténészek, a néprajzkutatók, a kultúrantropológusok - és talán az elme és idegorvosok - ezután sem maradnak munka nélkül, az általuk írt munkák pedig továbbra is „felcsigázzák" az olvasó érdeklődését. Vissza

Tartalom

Előszó, bevezető és rövidítések I-XXII
1. Duna jobb partja 1
2. Duna bal partja 39
3. Duna-Tisza köze 55
4. Tisza jobb partja 75
5. Tisza bal partja 93
6. Királyhágón túl (Erdély) 133
7. Tisza-Maros szöge 177
8. Horvát-Szlavónország 181
Bibliográfia 189
Levéltárak 215
Kronológia 241
Bírósági típusok 251
Személynévmutató 265
Helynevek 319
Forrásközlések historiográfiája 367
Táblázatok 381
Ábrák és térképek 391
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem