Előszó
"Kezdetben teremté Isten az eget és a földet. A föld pedig kietlen és puszta vala, és setétség vala a mélység színén." Az emberiségnek, történelmének egésze során állandó késztetése van az ismeretlen kutatására, megismerésére. A tudás minden korban az emberi társadalom hajtóereje volt. A tudomány - mint a tudás intézményesült formája, magába foglalja azt az alapvető intellektuális tevékenységet amely világunk természeti és társadalmi jelenségeinek tanulmányozására irányul.
A Magyar Tudományos Akadémia tevékenysége során, immár közel két évszázada, három feladatnak kell megfeleljen. Elsőként, mint tudományos testület, szerepet kell vállaljon a hazai kutatás irányításában, kutatási programok kidolgozásában, végrehajtásában és ellenőrzésében. Feladata a kutatómunka koordinálása, valamint a teljesítmény megítélése a tudományos kutatás területén. Másodjára, az Akadémia felügyelete alá tartozik Magyarország legnagyobb kutatóintézmény hálózata. Ennek működtetése hatalmas kihívást jelent. Az Akadémia harmadik feladata nem más, mint a törvényekben is meghatározott felelősségvállalás a hazai szellemi erő gyarapodása érdekében, oly módon, hogy aktív részese minden olyan kezdeményezés támogatásának, amely előre mozdítja a hazai tudományosság ügyét.
A harmadik évezred küszöbén az Akadémiának új elvárásokkal kell szembesülnie. Magyarország, mint a világ egyik ígéretesen fejlődő országa részese annak a tudomány területén folytatott óriási munkának, amelynek célja a természeti és a társadalmi problémák megoldása, a szegénység, az éhínség, a bűnözés és az erőszak leküzdése, és amely hozzájárulhat a világ megőrzéséhez, valamint anyagi és szellemi fejlődésének megteremtéséhez.
Egy középkori bölcseleti tétel szerint a könyveknek is megvan a maguk sorsa. Minden könyv akkor töltheti be szerepét, ha abban az író gondolatait, ismereteit átadhatja az olvasónak. Jelen munka megírása, illetve összeállítása azt a célt szolgálja, hogy az olvasót tájékoztassa az Akadémia kutatási intézményeiben folyó tudományos kutatómunka célkitűzéseiről, területéről. Úgy gondoljuk, hogy a következő fejezetek hasznos segítséget adhatnak az olvasónak kutatóhálózatunk megismeréséhez.
Vissza