Előszó
Az Intézet 50 éves fennállásának jubileuma alkalmából megjelent bibliográfia folytatása és összefoglalója a korábbi köteteknek. A folytatás az utolsó tíz év anyagát dolgozza fel, az összefoglaló pedig az előzményeket is tartalmazza új felosztásban. Az eddig megjelent 4 kötet mindegyike más felépítésben készült, ily módon nehezen tudna képet adni 50 év publikációs terméséről.
A mai akadémiai gyakorlatot figyelembe véve, jelen bibliográfia megtartotta a műfajok szerinti csoportosítást, azon belül a szerzői betű- ill. időrendet. Kivétel ez alól mindjárt az első fejezet, ahol a sorozatokat részesítettük előnyben a sorozati számozás szerint. Indokolta ezt az a tény, hogy így áttekintést nyújthatunk teljes sorozatokról, előzményeikről, a mai napig is élő vagy többé-kevésbé megszűnt állapotukról. Az Intézet munkatársainak jelentős publikációi láttak napvilágot különböző monográfiákban, amelyek rendszerint egy-egy sorozat tagjaként jelentek meg. Egy-egy hiányzó sorozati szám nem véletlenül maradt ki, ilyenkor nem intézeti munkatárs volt a mű szerzője. Az Akadémiai Kiadó mellett, később annak profilváltása miatt az Intézet maga is számottevő kiadói tevékenységet látott el, lát el mind a mai napig mind a sorozatok, mind az egyedi kötetek megjelentetésében.
Az eddigi gyakorlattól eltérően külön fejezet foglalja össze a tankönyveket vagy az azokban megjelent fejezeteket, ill. a kandidátusi és Phd, valamint akadémiai doktori értekezéseket. Nem tartalmazza viszont az Intézetben készült mintegy 50 egyetemi doktori disszertációt, valamint a külső megrendelésre készült megbízásos munkák százait. Ugyancsak külön gyűjtöttük össze a megjelent térképeket, amelyek az Intézet profiljából, a tudomány jellegéből adódóan megkülönböztetett figyelmet érdemelnek. Idő és hely hiányában azonban nem tudtuk felvenni azokat a nagy számban megjelent kéziratos ill. mellékletként közreadott térképeket, amelyek önálló publikációként is megállnák helyüket.
Az anyag legnagyobb részét a könyvfejezetek, tanulmányok, cikkek képviselik. Itt találhatóak az analitikusan feldolgozott könyvrészletek, a különböző folyóiratokban megjelent cikkek, továbbá kisebb-nagyobb tanulmányok.
A hazai és nemzetközi konferenciák anyagát, abstract-jait is tartalmazza a következő rész, kiegészítve az útvonalvezetőkkel, amelyek a geográfia területén szakmai jelentőségűek. Az ismeretterjesztő munkák vegyesen tartalmaznak tudományos ismeretterjesztő és népszerűsítő cikkeket. A beszámolók gyakran maguk is önálló tanulmányt képviselnek és különböző terjedelműek. A megemlékezéseket és könyvismertetéseket közreadó fejezetek szorulnak legkevésbé magyarázatra, műfaji besorolásuk egyértelmű.
A bibliográfiai tételek szerzőinél csak az Intézetben eltöltött időt vettük figyelembe.
Vissza