Előszó
1.1. Az emberi társadalom arculatát - a korunkat jellemző forradalmak és a termelőerők nagyarányú növekedése mellett - néhány évtized óta a tudományoknak rendkívül gyors, a termelőerőkre, valamint...
Tovább
Előszó
1.1. Az emberi társadalom arculatát - a korunkat jellemző forradalmak és a termelőerők nagyarányú növekedése mellett - néhány évtized óta a tudományoknak rendkívül gyors, a termelőerőkre, valamint a társadalmi- és életviszonyokra egyre közvetlenebbül kiható fejlődése jellemzi. Ez a folyamat mindenekelőtt abban nyilvánul meg, hogy gyarapodnak, elmélyülnek ismereteink a természetről és a társadalomról, s a tudomány új eredményei sokféle módon hatnak az anyagi javak termelésére, az emberek tudatára, a művelődésre, az oktatásra, az egészségügyre, valamint fontos tényezők az országos politika és a nemzetközi erőviszonyok alakításában is.
1.2. Hazánkban a tudományok fejlődése az utóbbi három évtizedben, a felszabadulással megnyílt új lehetőségek talaján, s az új társadalom építésével egyidejűleg bontakozott ki, és érezteti mind gyümölcsözőbb hatását. A tudomány művelőinek lelkiismeretes munkája révén, a párt és a szocialista állam gondoskodása nyomán, a hazai tudományos kutatások is eredményesen fejlődtek, s jelentősen hozzájárulnak a társadalmi haladáshoz.
1.3. A felszabadulás óta a kutatóhelyek száma és dolgozóik létszáma megtöbbszöröződött. Ma már több mint 1400 kutatóhelyen /130 kutatóintézetben, 1000 egyetemi és főiskolai tanszéken, továbbá mintegy 300 egyéb munkahelyen/ folyik számottevő kutató és fejlesztő tevékenység. E kutatóhelyeken 1973-ban több mint 77 ezren dolgoztak, az ország aktív keresőinek 1,5/á-a. 1973-ban 10,9 milliárd Ft-ot fordítottunk tudományos kutatásra és műszaki fejlesztésre, a nemzeti jövedelemnek több mint 3%-át.
1.4. A hazai tudományos kutatómunka teljesítményei figyelemre méltóak. A gazdasági céljainkhoz kapcsolódó kutatások jelentős mértékben járultak hozzá iparunk és mezőgazdaságunk fejlődéséhez, illetve ahhoz, hogy a felszabadulás előtti állapothoz képest a munka termelékenysége az állami iparban több mint két és félszeresére növekedett, s a mezőgazdaságban is hasonló mértékben emelkedett. Kutatóink elismerésre méltó eredményeket értek el a természettudományok különböző ágaiban, némelyek nemzetközi viszonylatban is számottevőek. A társadalomtudományok művelői - egyre inkább közelebb kerülve mai életünkhöz - aktívan és eredményesen vesznek részt társadalmi problémáink megoldásában.
Vissza