Előszó
Az MTA Agrártudományok Osztályának immár tizenharmadik alkalommal megjelenő Tájékoztatója fontos szerepet tölt be egy-egy év eseményeit összefoglaló, a tevékenységben résztvevő bizottságokhoz és osztály tagokhoz kapcsolódó, adott évi történéseket megőrző kiadványként. Az idei év Tájékoztatója is hűen tükrözi a történéseket, az eseményeket, az Osztály életének és tevékenységének alakulását, tagjainak tudományos eredményeit és közéleti szerepvállalását. Fontos feladata az Osztálynak, hogy elődeinkre, korábbi tagjainkra, nagy formátumú tudósainkra születésük, illetve életük egyéb eseményeinek évfordulóján megemlékezzünk, a köztünk lévő nagy tiszteletű professzorainkat pedig köszöntsük jelentősebb évfordulóikon. Nem volt ez másként 2003-ban sem. Több emlékülésre is sor került, melyekről a Bizottságok beszámolóiban található bővebb információ. Pécsi lakásán ünnepeltük 90. születésnapján Kurnik Ernő akadémikus urat, Vinczeffy Imre professzor urat pedig 80. születésnapja alkalmából Debrecenben köszöntöttük.
Az akadémiai élet velejárója az, hogy három évente nagy fontosságú, az adott tudományterület egészére kiható események zajlanak le. Míg a 2002. év az Akadémia és testületeinek megújításáé, újraválasztásáé volt, addig a 2003-as az új levelező tagok választásának előkészítése jegyében telt. 21 kiválóan felkészült, tudományos teljesítményét és közéleti tevékenységét figyelembe véve egyaránt levelező tagnak alkalmas tudós kollégánk MTA levelező taggá ajánlása jelent meg a Magyar Tudomány 2003. decemberi számának mellékletében. Rendes tagnak három akadémikus társunkat ajánlottuk.
Állandóságot, kiegyensúlyozott tevékenységet a köztestületi tagjainknak a bizottsági munka jelent. A Bizottságok továbbra is a köztestületiség megjelenítése és a tudományos területek tevékenységének gyakorlása kereteiben működnek. Az egy-egy évben történt tevékenységek összegzésére is a Tájékoztató ad lehetőséget.
2003. évben is az agrártudományok körébe tartozó aktuális feladatok jelentették azt a kört, mely az Osztály tevékenységének fő vonulatát adta. Folytattuk és rendszeressé tettük a tudományos közéletet foglalkoztató jelentősebb kutatásokhoz kapcsolódó előadássorozatot havi, kéthavi rendszerességgel. A havonként (lehetőség szerint a hónap utolsó szerdáján) tartott osztályülések keretében a napirendi pontokhoz kapcsolódóan aktív részvétel a jellemző. Ezt nagyban segíti az a gyakorlat, mely az Agrártudományok Osztályán már a kezdetektől kialakult, hogy a doktor képviselők - az akadémikusi zárt ülések kivételével - minden ülésre meghívást kapnak és ezzel a lehetőséggel élnek is. A teljesség igénye nélkül néhány fontosabb téma: az MTA Doktori Szabályzatának elfogadását követően az Osztály megvitatta és elfogadta az osztályügyrend doktori eljárásra vonatkozó részének átdolgozását; külön kiemelésre méltó, hogy az Osztály bizottságai nagy szaktudással és tudományos igényességgel összeállították a követelményrendszert, mely figyelembe veszi a tudományterületi sajátosságokat; kialakította az Osztály 2004. évi könyvkiadási tervét és folyóirat támogatási döntését...
Vissza