Előszó
A Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem - jogelődjei történelmi múltjának éltető gyökereiből táplálkozva - a folyamatos megújulás, a változások által felmerülő igényekhez való alkalmazkodás szellemiségét vallja magáénak. Mint a Magyar Köztársaság állami felsőoktatási intézménye és a magyarországi hadtudományi kutatások központi bázisa érzékenyen reagál a hadtudomány kihívásaira, ugyanakkor azokon túlmenve a tudományos fejlődés törvényszerűségeinek ismerete alapján előrevetíti a gyakorlati problémák várható alakulását.
Az egyetem tudományos légkörét - s erre alapozva oktatási tevékenységét - meghatározza az a tény, hogy a hadtudomány történetének utolsó tíz évét a folyamatos változás, a hadtudomány fejlődésének, fogalmának, tárgyának, struktúrájának stb. újrafogalmazása jellemezte.
Az elmúlt évtized változásait figyelembe véve a hazai hadtudományi kutatás eredményei elsősorban a biztonság- és védelempolitikai elvekhez, a katonai stratégia kérdéseihez, a haderő közép- és hosszú távú fejlesztése főbb irányainak kimunkálásához, a civil kontrollhoz és sok más, a haderő átalakítását érintő kérdések vizsgálatához, problémák megoldásához szolgáltattak tudományos tényeket, javaslatokat. A Magyar Tudományos Akadémia 1996. évi parlamenti beszámolója elismerően szólt a hadtudományi kutatások eredményeiről.
A Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem (együttműködve a Honvédelmi Minisztériummal és háttérintézményeivel, a Magyar Honvédséggel, a Belügyminisztériummal és a rendvédelmi szervekkel) 1997. november 4. és 6. között - ezt követően évente - a Magyar Tudomány Napján ünnepi rendezvénysorozatok keretében emlékezik meg a hadtudományról és művelőiről.
E kiadvány, amit az Olvasó kezében tart a Magyar Tudomány Napjáról, az 1999. évben a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem oktatói és hallgatói által elért eredményekről valamint az egyetem által adományozott elismerésekről szól. A kiadvány hitelesen rendszerezi a doktori (PhD) fokozat, a habilitáció, a doctor honoris causa cím, a Professor Emeritus cím, a Széchenyi Professzori Ösztöndíj, a Bolyai János Kutatási Ösztöndíj, a Zrínyi Miklós-díj, az Országos Tudományos Diákköri Tanács által adományozott díjak és más tudományos elismerések elnyeréséhez vezető utat illetve az elért eredményeket. A kiadvány függelékében közreadjuk az 1999 előtti időszakban elért eredményeket is.
Remélem, hogy a több mint ezer adatot, tényt tartalmazó kiadványban szereplő sikereket, kiemelkedő eredményeket elért személyek kiváltják nem csak a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem polgárainak, hanem a hadtudománnyal foglakozó minden Olvasó elismerését.
Vissza