Előszó
Az európai államok történetéből nem hiányozhat az egyik legrégibb keresztény nemzetnek, a magyarságnak az európai múltja, története. A magyar nemzet önazonosságában az európaiság múltja is rejlik A magyarság kulturális teljesítményeire (több mint ezer éve Pannonhalmán alakult meg az első magyar iskola, saját anyanyelvi kultúra kialakítása, vallási tolerancia, humanizmus, reneszánsz, felvilágosodás, művészet stb.) az európai országok is büszkék lehetnek. A magyar nemzet történelmi értékeit megtartva Európának is újakat teremtett.
Az emlékezet egy-két emberöltőnél többet nem ölel fel Az ember személyes emlékezete - amely egyúttal a nemzeté is - távolabbra nem nyúlik vissza. Márpedig a múlt ismerete nélkül tévútra léphet a jövőt építő nemzedék, mert Vörösmarty Mihály szavaival: „A múltat tiszteld, s a jelent vele kösd a jövőhöz."
A könyv, amelyet most kezében tart az olvasó, ebben a gondolatvilágban született, ez adja létjogosultságát. A jogtörténet szemszögéből mutatja be és világítja meg az országépítést, a magyar múlt jogalkotását és a jog által szabályozott állami életet, összehasonlítva, illetve beleillesztve mindezt az európai államok jogfejlődésébe Géza fejedelem, de elsősorban Szent István, az apostoli király államalapításától napjainkig, a modem alkotmányosság koráig. Jelen munka ennek megfelelően a magyar jogállam történeti kifejlődésére és folytonosságának bemutatására helyezi a súlyt, nem feledkezve meg azokról a kitérőkről sem, amelyekre Mohács után kényszerítették egy-egy rövid kis időszakra a magyarságot szerencsétlen történeti-földrajzi helyzetéből következően a nála erősebb, győztes zsarnok hatalmak hódító, abszolutisztikus és diktatórikus törekvései. A magyar nemzet határtalan szabadságszeretettel állt ellen a túlerővel reá törő idegen birodalmak halálos szorításának. Szakadatlan harcokban, nagy vérveszteséggel védve hazáját, ezzel Európát is, s e küzdelmekben kiemelkedő hősök születtek. Mindezeken túl a könyv megjelenését fontosnak és szükségesnek tartjuk azért is, hogy bemutathassuk több mint ezeréves európai magyar múltunkat a második világháborút követő bő négy évtizedben felnőtt európai nemzedéknek, mely hazánkat 1990 után létrejött új államalakulatnak tarthatja, holott e földrész közepén fekszik és 1100 esztendeje teljes jogú tagja az európai keresztény kultúrközösségnek, civilizációnak és jogállamok közösségének. A magyar nemzet 1100 éve állja a próbatételt s méltó, hogy ezt mielőbb az Európai Unió tagjaként ünnepelje.
A magyar történelmet a jogforrások tükrében felelevenítő munka az 1848. évi magyar forradalom és szabadságharc másfél évszázados jubileumán kerül az olvasó kezébe, amely évforduló egyúttal az első magyar hivatalos lap, a „Közlöny" megindításának az esztendeje is.
Vissza