Előszó
A magyar társadalombiztosítás kialakulása és fejlődése
A társadalombiztosítás a modern társadalom szervezett gondoskodása tagjainak szociális biztonságáról, melynek keretében az állampolgárok...
Tovább
Előszó
A magyar társadalombiztosítás kialakulása és fejlődése
A társadalombiztosítás a modern társadalom szervezett gondoskodása tagjainak szociális biztonságáról, melynek keretében az állampolgárok meghatározott mértékű anyagi ellátásra jogosultak - nagyrészt saját hozzájárulásuk alapján - azokban az élethelyzetekben, amikor betegségük, keresőképtelenségük, eltartójuk elvesztése miatt, vagy egyéb okból saját magukról, illetőleg eltartott hozzátartozójukról átmenetileg vagy tartósan nem tudnak gondoskodni, vagy hatékony támogatásra szorulnak.
A társadalombiztosítás a működő szociális ellátási rendszernek nem egyetlen, de legjelentősebb tényezője. Jelentőségét hangsúlyozza az alkotmány szövege, mely szerint: „A Magyar Köztársaság állampolgárainak joguk van a szociális biztonsághoz: öregség, betegség, rokkantság, özvegység, árvaság és önhibájukon kívül bekövetkezett munkanélküliség esetén a megélhetésükhöz szükséges ellátásra jogosultak. A Magyar Köztársaság az ellátáshoz való jogot a társadalombiztosítás útján és a szociális intézmények rendszerével valósítja meg." A társadalombiztosítás jelentőségét érzékelteti az 1990. évre vonatkozó néhány statisztikai adat is:
- az ellátásra jogosultak száma (biztosítottak és családtagok) összesen 10 471 ezer fő;
- a társadalombiztosítási kiadások éves összege 360,1 milliárd forint;
- a társadalombiztosítás kiadásainak a nemzeti jövedelemhez viszonyított aránya 19,0% (ez 1989-es adat);
- a bruttó hazai termékhez viszonyított arány 15,8%;
- az egy biztosítottra (dolgozóra) jutó éves társadalombiztosítási kiadás meghaladja az 55 000 forintot.
Vissza