Előszó
Részlet a tartalomból:
Tanyás települések, térségek a magyar és európai vidékpolitikában (Nyitóelőadás)
Fellendülés, 1880-1910, 1960-1990 • Az Alföld-fejlesztési programok tanulságai • Európai...
Tovább
Előszó
Részlet a tartalomból:
Tanyás települések, térségek a magyar és európai vidékpolitikában (Nyitóelőadás)
Fellendülés, 1880-1910, 1960-1990 • Az Alföld-fejlesztési programok tanulságai • Európai Fejlesztési Terv: 2014-2020 • Új tanyaprogram indoklása
Három alapelv harmóniájára épüljön az új tanyaprogram. És egyben az új Alföld-program. A három alapelv: 1. a természet teherbíró képességének felmérése; 2. a gazdálkodási ésszerűség szempontja; 3. az emberi elszántság - akarat - ismerete. (Hogy ugyanis akarnak-e az emberek egyáltalán odaköltözni. Az „egycsaládos település"-re?)
Hatástanulmányokat kell készíteni mindhárom témakörben. És vizsgálni kell az elmúlt másfél száz év alföldi településtörténelmét. Most, 2009-ben, jelen van a politikai akarat - amely korábban oly gyakran hiányzott. Így a legutóbbi tíz évben is. Ez most igen fontos. De nehogy a lázas semmittevést a lázas kapkodás váltsa fel.
FELLENDÜLÉS, 1880-1910, 1960-1990
Vizsgálni kell: mit hozott az alföldi nagytérség két nagy fellendülési szakasza a környezet és a településviszonyok fejlődésében: az 1880-1910 és az 1960-1990 közötti korszak? Az alföldi városok iparosítása, a térség mezőgazdálkodásának fellendülése (a térségbe telepített feldolgozóiparral együtt), és a térség vízgazdálkodásának szabályozása. (Árvízmentesítés, csatornázás, vízközművek - tározók, ivóvíz-közművek - építése.) Majd az infrastruktúra-fejlesztés nagy programjai: út-, elektromos, ül. kulturális-egészségügyi ellátórendszerek kiépítése. Igaz-e, hogy az élelemtermelés az ősgyep feltörésével, az öntözéses kultúra kiépítésével magával hozta a térségben a talajvízszint tragikus süllyedését (ahogy az ökológusok állítják), igaz-e, hogy a hévizek nagymértékű kiemelése - fürdőkultúra, ill. élelemtermelés céljára - megváltoztatja a Kárpát-medence egészének vízháztartását? És egyáltalán: mennyire szabad a tervszerű településpolitikának költségvetési eszközökkel belenyúlni a térségben lezajló spontán - piac vezérelte - településszerkezet-átalakulásokba?
AZ ALFÖLD-FEJLESZTÉSI PROGRAMOK TANULSÁGAI
Tanulmányozni kell az eddigi Alföld-fejlesztési programokat. Amelyekben a természetgazdálkodás, termelés-munkahelyteremtés és településpolitika szempontjai nem mindig találkoztak. 1907, 1922, 1932, majd az 1960-as évek, 1992, 1997 Alföld-programjait kell vizsgálni. A tanyák mint a közép-kelet-európai alföldek tipikus szálláshelyei mindig az Alföld-programok érdeklődésének középpontjában állottak...
Vissza