1.059.290

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

A magyar szőlőtermesztés sorskérdései

Országos Szőlészeti és Borászati Tudományos Tanácskozás 1968. szeptember 20-21. Eger

Szerző
Eger
Kiadó: Szerzői magánkiadás
Kiadás helye: Eger
Kiadás éve:
Kötés típusa: Tűzött kötés
Oldalszám: 83 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 20 cm x 14 cm
ISBN:
Megjegyzés: Az Országos Szőlészeti és Borászati Tudományos Tanácskozás előadásainak és hozzászólásainak kéziratai alapján készült. Fekete-fehér fotókkal illusztrálva.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Bevezető - Dr. Tamás László (a mezőgazdasági tudományok kandidátusa az MSZMP Heves megyei Bizottság titkára)

Immár hagyományossá válik, hogy az ország szőlőtermesztő üzemeinek szakemberei és a... Tovább

Előszó

Bevezető - Dr. Tamás László (a mezőgazdasági tudományok kandidátusa az MSZMP Heves megyei Bizottság titkára)

Immár hagyományossá válik, hogy az ország szőlőtermesztő üzemeinek szakemberei és a tudomány művelői időszakonként összegyűlnek és közösen értékelik szőlőtermesztésünk fejlesztése terén megtett utat elemzik jelenlegi helyzetét, és irányt szabnak a jövőre nézve. Így megyénkben — közelebbről Egerben — másodízben, (az elmúlt évben Pest megyében) ültünk össze és tanácskoztunk. Véleményem szerint ezek a tanácskozások igen hasznosak, úgy a tudományos vonalon munkálkodó szőlészeti — borászati szakemberek, mint a szőlőtermesztő, vagy borászati üzemek vezető szakemberei számára.
A párt és kormány hathatós támogatásával 1960. után a mezőgazdaság szocialista átszervezését követően, soha nemlátott üzemben indult meg hazánkban a szőlőültetvények rekonstrukciója. Jelentőségét fokozta az, hegy szakítani kellett a szőlőtermesztésben évtizedek óta fennálló hagyományokkal, és meg kellett találni az új üzemi feltételeknek megfen lelő, korszerű szőlőtelepítési rendszereket, tőkeművelési módokat. Le kellett rakni a nagyüzemi szőlőtermesztés alapjait.
A szőlészeti szakemberek igen nagy feladatot vállaltak magukra, amikor a falu társadalmi átalakulásával egyidőben a szőlőültetvények nagyarányú rekonstrukcióját tűzték ki célul. Óriási munkát kellett fordítani arra, hogy a tegnap még évtizedek során megszokott gazdasági és társadalmi formában élő parasztemberek elfogadják és megszeressék az újat.
A társadalmi összefogás országosan — így Heves megyében is — meghozta a várt eredményt, és ma mér megyénk üzemei mintegy 10 000 kh — ebből 2000 kh állami gazdaság és 8000 kh tsz közös — korszerű nagyüzemi szőlőültetvénnyel rendelkeznek. A tudományos tanácskozáson elhangzott előadások, korreferátumok és hozzászólások részletesen foglalkoztak a gazdaságirányítás reformjából származó, a szőlőtermesztésünk és borgazdálkodásunk előtt álló feladatokkal, így a vertikális integráció helyes értelmezésével, a szőlő— borgazdálkodás ökonómiai kérdéseivel, a hozamok növelésével, az önköltség csökkentésével, valamint azokkal a környezeti és biológiai tényezőkkel, melyek szőlő- és borgazdálkodásunkat nemzetközi piacokon is versenykénessé teszik.
Az országos szőlészeti borászati tudományos tanácskozás szőlőtermelésünk, szőlőgazdálkodásunk sorskérdéseivel foglalkozott, s igyekezett választ adni a „hogyan tovább?" kérdésére. Vissza

Tartalom


Dr, Tamás Lászlói Bevezető 3
Dr. Lőrincz József: Megnyitó előadás 5
Dr. Kozma Pál: A magyar szőlőtermesztés sorskérdései 9
Katona József: A szőlőtermesztés fejlesztése 1975-ig 25
Rohonczi Lajos: Szőlőtermelésünk és borgazdálkodásunk néhány problémája 43
Dr. Tóth Dezső: Helyes termeléspolitikai elvek érvényesülése a szőlőkonstrukciós munkában 49
Nagy László: Rekonstrukciós tapasztalatok Heves megye szőlőgazdaságában 55
Dancz Pál: A szőlő- és bortermelésünk közgazdasági problémái a piaci lehetőségek tükrében 63
Fekete Győr Endre: A korszerű szőlőtermelés feltételeinek megteremtése és a háztáji szőlőrekonstrukció tapasztalatai a verpeléti Dózsa Tsz-ben 69
Dr. Zilai János: A szőlőfajták biológiai sajátosságai és a termelési biztonság 73
Dr. Kádár Gyula: A korszerű borkészítési és borkezelési technológia alapelvei 77
Dr. Tamás László: Összefoglaló 81
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem