Előszó
Alföldünkön, az őskori pannóniai tenger fenekén a geológiai, hidrológiai és meteorológiai tényezők - és közöttük az aszályos klíma - a különböző talajoknak nagy változatosságát teremtették meg. A...
Tovább
Előszó
Alföldünkön, az őskori pannóniai tenger fenekén a geológiai, hidrológiai és meteorológiai tényezők - és közöttük az aszályos klíma - a különböző talajoknak nagy változatosságát teremtették meg. A legjobb fekete földek, a dús iszaptalajok mellett nagykiterjedésű homokvidékek és terméketlen vagy alig termő sós szikesek is ékelődnek belé a „magyar Kanaán"-ba.
Mintegy háromnegyed millió hold a magyar szikesek területe. Jórészük kopár; gazdáink alig veszik valami hasznukat. Pedig kiváló agrokémikusaink és agrobiológusaink a szikesekkel kapcsolatos tudományos kérdések legnagyobb részét már megoldották, sőt gyakorlati irányban is történtek már egyes kutatások.
Hivatali elődeim szélesebb körű akciót indítottak meg a tiszántúli, mészben szegény szikeseknek mészporral, illetőleg mésziszappal való megjavítása érdekében. Ez a tevékenység - amely már több mint 13.000 holdra terjed ki - igen figyelemreméltó eredményeket ért el. De próbálkoztak ezenkívül egyéb kémiai javításmódokkal is.
A tapasztalatok azonban azt bizonyították, hogy a kémiai szikjavító eljárások - ami különben egészen természetes - csakis megfelelő mennyiségű és eloszlású csapadék esetén érvényesülhetnek teljes mértékben. Aszályos időben, ami pedig gyakori az Alföldön, a meszezéssel vagy egyéb kémiai eljárással javított szikesek is szenvednek, ha kevésbbé is, mint az ősállapotban lévők. Ezért a kémiai szikjavítást eredményesen lehet összekapcsolni a vízgazdálkodással.
Már több helyen próbálkoztak az Alföldön a szikeseknek nedvesítés, helyes vízkezelés, vízgazdálkodás, illetőleg ennek legintenzívebb formája: a rendszeres öntözés útján való megjavításával is. Ezek a sporadikus kísérletek nagyon biztató eredményeket szolgáltattak. Azt bizonyítják, hogy szakszerű vízgazdálkodás útján még a jelenlegi súlyos viszonyok közt is jövedelmező módon lehet a szikeseket hasznosítani, részben szántók, kaszálók és legelők, részben pedig halastógazdaságok gyanánt.
Vissza