Előszó
„Helységnévtárunk" előző kiadása óta az ország közigazgatási, törvénykezési, rendészeti és forgalmi beosztása még mindig nem érte el azt a stabilitást, melyet a háborút megelőző időkben, - évtizedes fejlődés után - ért el. Az az átalakulási folyamat, mely a közigazgatás egyszerűsítése érdekében indult meg, még nem nyert nyugvópontot és egyrészt arra törekszik, hogy az egy járásba tartozó községek alsófokú hatóságai közös székhelyen nyerjenek elhelyezést, a közelfekvő kisnépességü kisközségek pedig egybeolvadjanak, másrészt pedig arra, hogy a községek minél nagyobb része, de elsősorban az összes nagyközségek és a körjegyzői székhellyel bíró kisközségek láttassanak el I a szükséges forgalmi eszközökkel. Ezen cél elérésére vonatkozó kormányrendelkezések napról-napra újabb változásokat eredményeznek, úgy hogy az utolsó három év alatt a „Helységnévtár"-nak közel 5000 adata változott meg.
Ez a szokatlan nagymérvű változás teszi kötelezően szükségessé, hogy a „Helységnévtár" a mindennapi élet követelményeihez alkalmazkodva, rövidebb időközökben jelenjék meg, nehogy az előző kiadások elavult adatainak használata messze kiható tévedésekre adhasson okot és késleltesse az ügykezelést.
Helységnévtárunk, mely a közforgalomban, mint „Kis Helységnévtár" ismeretes, ezúttal is csak a gyakorlati életben szükséges adatokat tartalmazza, míg a csak keveseket érdeklő és főként elméleti értékű, részletes adatok továbbra is a M. kir. Központi Statisztikai Hivatal 6-8 éves időközökben megjelenő „Magyarország Helységnévtára" című legutoljára 1926. évben megjelent kiadványában találhatók meg.
A „Helységnévtár" 1930. évi kiadása az előzőhöz képest, - mintegy 5000 változás keresztülvezetésén kívül - 500-nál több újabb helység (lakott hely) felvételével, valamint az ország pénzügyi beosztásával is bővült, ezenkívül ismét új feldolgozást nyert az utolsó vasútállomások megnevezése.
Miután a „Helységnévtár"-nak legközelebbi kiadása csak 1932. évben, az új népszámlálás után fog megjelenni, az időközi változásokról „Pótfüzet"-et fogunk kiadni.
Végül megjegyezzük, hogy a „Helységnévtár" 3500 városnak, községnek és lakott helynek mintegy 60.000 adatát tartalmazza, melyet lelkiismeretes gondossággal, ötszörös felülvizsgálás után hűen és pontosan igyekszik közölni, de a szerkesztőség az adatok közlésébe esetleg becsúszható tévedésekért és sajtóhibákért felelősséget nem vállal.
Vissza