Nyomatott Székely és Társa Könyvnyomdájában, Sopron.
A beállítást mentettük, naponta értesítjük a beérkező friss kiadványokról
A beállítást mentettük, naponta értesítjük a beérkező friss kiadványokról
Előszó
Most öt éve sok szó esett evang. papi öltönyünk kötelező egyöntetűségéről. Dr. Stráner Vilmos, a gyakorlati theologia tanára javaslatot is készített. De a Dunántuli Evang. Lelkészegyesület 1929-ben...
Tovább
Előszó
Most öt éve sok szó esett evang. papi öltönyünk kötelező egyöntetűségéről. Dr. Stráner Vilmos, a gyakorlati theologia tanára javaslatot is készített. De a Dunántuli Evang. Lelkészegyesület 1929-ben úgy határozott, hogy végleges döntés előtt bevárja e sorok Írójának a papi öltönyről szóló történeti értekezését, El is készültem munkámmal, de éreztem a hiányait s tovább gyűjtöttem az adatokat.
Három év előtt 1931-ben, midőn Klebelsberg gróf miniszter pályázatot hirdetett négy magyar reformátornak a debreceni egyetem előtt felállítandó szobrára, a református egyházban kezdtek erősen vitatkozni: mi volt az eredeti magyar papi viselet, így éledt fel újra az én munkakedvem is, különösen midőn dr. Révész Imre e tárgyhoz gyűjtött gazdag és becses adatait nagy önzetlenséggel felajánlotta.
Megkísérlem tehát hiteles történeti forrásadatok alapján megállapítani, milyen volt a magyarhoni két protestáns egyházán a hivatalos papi öltöny kezdetben és milyen változásokon ment át az idők folyamán. Látni fogjuk, hogy hatással volt ennek kialakulására és fejlődésére a római katholikus egyház szigorúan megszabott ornátusa, majd a tudósoknak, bíráknak, szenátoroknak és egyéb előkelő tisztviselőknek Luther és a többi reformátor által használatba vett talárja, a magyar nemzeti viselet és a külföldi divat változása. Még a törökök és franciák ruhája sem maradt hatás nélkül. De a különféle theologiai irányok és a három egyházfelekezetnek egymáshoz való viszonya szerint is változott időnkint a lelkészi öltözet. Különösen az alba, casula (miseruha), reverenda (vestis talaris), a longa, a tóga, a palást (pallium), Mózes-tábla és barett (biretum) miatt voltak viták és eltérések a protestáns lelkészek között.
Vissza
Tartalom
Előszó, 3-4.
Első időszak.
A papi öltöny a reformáció és az orthodoxia korában.
A ker. egyház külön papi ruhája. A papi öltöny a reformáció korában 5. l. Luther nyilatkozata a papi ruháról. A tudósok talárja. A nálunk úgy. nevezett Luther-talár. Az alba, 6 l. Harc az alba ellen az Interimek idején. Summar, Herzkappe, a liturgiái színek. 7. l.
I. Az evangélikus papi öltöny hazánkban.
A magyar theológusok ruhája Wittenbergben. A magyar burza tagjai. Az első magyar zsinatok a papi ruháról. Kálmáncsehi S. Márton elveti a papi ruhát. 8. l. A Pentapolitana és Heptapolitana. A tordai és nagyszebeni zsinat elrendeli az albát. A 2. erdődi zsinat, a baranyai és meszleni kánonok a fényűzéstől, elvilágiasodástól, a katonák és törökök ruhájától óvják a lelkészeket. 9. l. Magyar vers a Luther-papok fényűzéséről. 10. Régi r. kath. papi ruhák az ev. egyházközségek leltárában. 11. A Nádasdyak és Thurzó Szaniszló évenként ruhát adnak a papoknak. Az ev. magyar lelkészek albát nem viseltek. Az alba Sopronban és a Felvidéken. 12. A Luther-talár hazánkban. Szegedi Kis I. Comenius, Honter J. és Grawer Albert ruhája. 13. Az alba a zsolnai zsinat után, Alvinczi Péter és a magyar lelkészek tiltakozása az alba ellen. Zsinati végzések az alba ellen Felsőszeliben és Szereden. 13-14.
Gróf Thurzó Imre wittenbergi rektor és a vele volt alumnusok magyar ruhája. 14. A városi lelkészek Luther-talárja. A magyar viselet térhódítása. 15. A német ruha a XVII. században. A gályarab lelkészek ruhája. 16. Drabik Miklós ruhája. Az úgynevezett Mózes-táblák eredete és feltűnése. E néven csak a magyarok nevezik. 17.
II. A magyar reformátusok papi ruhája.
Elvetik az „ároni" pápista ruhákat, közönséges ruhát használnak. A debreceni zsinat az Interim pártolók ruhájáról. 19. Nagy szabadság a papi ruházkodásban. Szegedi Kiss István ruhája. 20. Károlyi Gáspár gönci szobra. Veresmarti Mihály ref. lelkész ruhája. A köveskuti zsinat hosszú köntöse. A komjáti kánonok a papi ruháról. 21. A ref. nagydiákok tógája. 22. Az összeláncolt lelkészek Lányi György könyvének címképén. Geleji Katona kánonja
a papi ruháról. Török-magyaros papi viselet. Papi díszruha Erdélyben a XVII. század végén. 23. A palást. Séllyei és Harsányi gályarabok palástja. 24.
Második időszak.
A pietizmus és a felvilágosodás kora
Spener és Francke papi ruhája. 24. Schulz, a német Zopfprediger. Világias papi ruha a felvilágosodás korában. A palást, a paróka és a varkocs, a copf. 25. l.
I. Az evangélikusok papi ruhája.
A rózsahegyi zsinat az albára nem kötelezi a magyarokat. 25. A hajfodorítás és hajporozás. A theol. ifjak egyforma ruhája. Rangfokozat feltüntetése a papi ruhákon. Tiltakozás az alba ellen. A gyászos évtized lelkészei álruhában. Elvilágiasodás az öltözetben. 26. A kapolcsi pap ruhája rövid prémes bekecs. Zsinóros, gombos reverenda. Torkos J. Perlaky G. és Bél M. papi ruhája. A besztercebányai diákok tógában 27. A fodros haj és a paróka. Ev. lelkészeink térdnadrágot, csatlós cipőt nem viselnek. Papi viselet 1791. a pesti zsinaton. A fekete papi ruha (germanica). Nagy István tolnai esperes rövid magyar ruhája. 28. Glosius S. pesti orvos és b. Prónay G. az albát ajánlja. A pesti 45. kánon a papi ruháról. Torkos Mihály püspök magyaros ruhája. Pohl Mihály, a bajuszos püspök Ácsán 29.
II. A reformátusok papi ruhája.
Gyöngyösi Pál parókája. A ref. papi ruha megörökítése Kassa város jegyzőkönyvében. 29 Zsinati engedély a borotválkozásra. A domidoctus és a külföldön járt akadémikus lelkészek különböző ruhája. Elvilágiasodás a papi öltözetben. A racionálizmus hatása, a „német divat." 30. Paróka, copf, térd? nadrág, harisnya, színes kaput. Küzdelem a német divat ellen. Tilos a bajusz leborotválása. Rendszabály a fiatal akadémikus lelkészek ellen. Helmeczi István püspök elrendeli a bajusznövesztést s megtiltja a szűk, német térdnadrágot és a papnék cifrálkodását. 31 Szirmay Antal és Szeitz Leo egri szervita a ref.
papi ruháról. Magyarosan öltözött lelkészek képei a debreceni Déry-múzeumban, Bod P. és Szikszai Gy. papi ruhája. Borosnyay Gy. nagyenyedi tanár Mózes-táblája. A háromszögletes kalap. 32. Az akadémikus lelkészek külföldies ruhája. Az utolsó paróka eltemetése Öcsödön. A háromszögletű kalap Sárospatakon. 33. A tóga Pápán. Keresztesi J. naplója a debreceni diák viseletről. Sinkó helyett kalap. A magyar viselet II. József halála után. Keresztesi J. magyar papi ruhája Bécsben. 34. Kazinczy F. a háromszögletű kalapról. A
budai zsinat kánona 1791. a papi ruháról 35.
Harmadik időszak.
A vallási megújhodás kora és az újabb idők.
Erkölcsi komolyság a papi ruházatban. Fock János bécsi lelkész ruhája. Magyarországi káplánok Bécsben. 35. Schleiermacher papi ruhája Berlinben. Fáy András a hivatalos papi ruha ellen. Szeremlei Sámuel a svájci lelkészek ruhájáról. Antal Gábor a genfi jubileumon Luther-talárban. 36.
I. Az evangélikusok papi ruhája.
Az 1791. évi pesti kánon a papi ruháról. A „germanica". 36. Petz Lipót, Kis János, Rázga Pál és Kollár János Luther-talárja. Ócsai Balogh Péter és Mária Dorottya a papok viselőruhájáról. Kis János püspöki körlevele a papi ruháról. Szeberényi János 1831. Luther-talárral cseréli fel a palástot Schneller Lajos palástja Kőszegen (a Schwalbenschwanz). Az egyetemes gyűlés 1828. a reverendát ajánlja. Wimmer Ágoston felszólalása Dunántúl. Kolbenheyer M. Luther-talárja Eperjesen. Klein Sámuel egyházjogtana a reverenda ellen, de választást enged palást és Luther-talár között. 39. A 40-es években a palást helyet enged a Luther-talárnak. A tiszai és dunántúli Rendszabályok a papi ruháról. Magyar zsinórzat (sújtásgombolás) a Luther-talárokon. A soproni DeákkutI Vármegye és a magyar viselet. 40.
Támadás a Luther-talár ellen. Gyurátz ifjúkori reverendája. Zelenka Mózes-táblái és a Zelenka-kabát. Szeberényi Andor a bajusz és szakál ellen. 41. A debreceni zsinat előtt reformátusok dicsérik a Luther-talárt. Az evang. Zsinati Előmunkálatok, a zsinati értekezlet, b. Prónay, Zelenka, Baltik, Radó, Laucsek, Farbaky, Hörk a papi viseletről 42. A zsinati képviselők cilinderkalapja. A Luther-talár becsülete a zsinaton. 44. Kolbenheyer Albert 25 éves Luther-kabátja. Wimmer, Haubner és Áchim Ádám papi ruhája. A Luthertalárok különféle kelméje és szabása. 45. A különféle papi föveg (barett) és Mózes-táblák. 46. Egységes papi ruhára törekvés a legújabb időkben. 47.
II. A reformátusok papi ruhája.
Nemzeti viselet II. József halála után. A ruhabeli enthusiasmus szalmaláng 48. Reverenda övvel és palásttal a ref. papi viselet, Tóth Ferenc, Budai Ézsaiás, Sinai Miklós ruhája. A tolnai alispán a reverendától várja a reuniót. Világias papi ruha, bekecs még mindig. Báthori G. püspök hosszú fekete talárisban ordinálja a kandidátusokat. 49, Reverenda-ellenes párt a pápai kollégiumban. A reverendával elrepül a reverentia. Kármán J. 1878, kifogásolja a palástot, Lutherrock-félét javasol, miként Garzó és Baksay. Széli F. a magyar ruhát üdvözli a papokon. A magyarosított tóga és az atilla. 50. A leydeni Witsius és a párizsi Coquerel talárjának utánzói. Barakornyi Kr. Baksay és Csepely a Luther-talárt ajánlja. A debreceni zsinat 1881. a magyar süveget, hosszú atillát és a palástot rendeli el. 51. A reverenda búcsúztatója versben. Képekkel illusztrált másik búcsúztató. 52. Révész Kálmán az atilla ellen, Gorzó a papnékat is vádolja. A görögkeleti papok ruhája. A csákós süveg 53. Az 1891. évi zsinat is a reverenda ellen és az atilla mellett. Panaszok a világias öltözködés ellen. A legújabb zsinatok is (1904. és 1928 ) a hosszú fekete kabátot, palástot és magyar süveget rendelik el. 54. Földváry L. a gönci ünnepélyről. Révész I. a speyeri emlékünnep csoportképéről. Révész palást helyett tálárfélét ajánl. 55. Nemes M. cikke a magyar papi ruháról 56.
Dr. Payr Sándor műveinek az Antikvarium.hu-n kapható vagy előjegyezhető listáját itt tekintheti meg: Dr. Payr Sándor könyvek, művek
Megvásárolható példányok
Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.
Google, Facebook, Apple, Microsoft fiókkal való belépés/regisztráció eseténautomatikusan elfogadja az Általános Szerződési Feltételeket.
Elfelejtett jelszó
Kérjük, adja meg azonosítóját, és a hozzá tartozó email címet, hogy jelszavát elküldhessük Önnek!
A *-gal jelölt mezők kitöltése kötelező!
Azonosító név/E-mail cím* Azonosító és e-mail cím megegyező
E-mail cím*
(2009 március óta a regisztrált ügyfelek azonosító neve megegyezik az email címmel)
Ha az azonosítóját sem tudja megadni, kérjük, hívja az ügyfélszolgálati vonalat:
+36-62-452-833
×
1
2
3
Regisztráció
×
Regisztráció
Regisztrációja sikeresen megtörtént.
Megadott e-mail címére megerősítő e-mailt küldtünk. Ahhoz, hogy a regisztrációja véglegesedjen, és le tudja adni rendeléseit, kérjük, kattintson a levélben található linkre. A megerősítő link a kiküldéstől számított 48 óráig érvényes, ezután a regisztrációs adatok törlésre kerülnek.
Kérjük, jelölje meg az érdeklődési körébe tartozó témaköröket!
Mehet
×
Regisztráció
Az ön által megjelölt témakörök:
Temakor_1
Beállíthatja, hogy emailben értesítőt kapjon az újonnan beérkezett példányokról a bejelölt témaköröknek megfelelően.
Beállított értesítőit belépés után bármikor módosíthatja az Értesítő menüpont alatt:
létrehozhat új témaköri értesítőt
inaktiválhatja értesítőjét, ha éppen nem kíván a megadott témában értesítőt kapni
törölheti véglegesen az adott értesítőjét
szerkesztheti jelenlegi értesítőjét, ha még részletesebben szeretné megadni mi érdekli.
Az Ön választása alapján naponta vagy 3 naponta kap tőlünk emailt a beállított értesítőjéről.