Előszó
Részlet a könyvből:
"A szocialista hazafiság: a fejlett szocialista társadalmat építő népünk, szülőföldünk mélységes szeretete, fejlődésének, erősödésének cselekvő szolgálata, érdekeinek, függetlenségének, szabadságának önfeláldozó védelme. A szocialista hazafiság tartalma elsősorban a szocialista építés eredményeivel, a szocialista országok együttműködésének fejlődésével függ össze.
A szocialista hazafi büszkeséggel gondol arra, hogy népünk, munkásosztályunk forradalmi harcának eredményeképpen hazánk - szocialista szövetségeseink, mindenekelőtt a felszabadító Szovjetunió internacionalista, testvéri segítségétől támogatva - kivívta a haladó világ elismerését, megbecsülését. Büszkeséggel gondol azokra a nagyszerű eredményekre, amelyeket hazánk a felszabadulás óta eltelt évtizedekben a társadalmi-politikai fejlődés, a gazdasági építőmunka, a művelődés, a tudomány, a dolgozókról való szociális gondoskodás terén elért.
A szocialista hazaszeretet mindenekelőtt a mai, a szocialista Magyarországhoz fűződő kapcsolatunkból táplálkozik, de magába foglalja népünk múltjának, történelmi, kulturális hagyományaink minden értékes elemét is. A szocialista hazaszeretet egyik fontos forrását jelentik a szabadságharcos és forradalmi hagyományok. A forradalmi és a szabadságharcos hagyomány a nemzeti történelemnek legnagyszerűbb, a társadalmat leginkább előrelendítő öröksége.
A nemzeti hagyomány tehát a szocialista hazafiság eleven tényezője, integráns része, hiszen egy nép, egy nemzet emlékezete a történelem. A haza szabadságáért vívott küzdelmek, harcok, a múlt dicső eseményei, az elődök nagy tettei a késői utódok szívét is büszkeséggel töltik el, követésre méltó példával szolgálnak. A kudarcok, vereségek pedig elgondolkodtató tanulságokat adnak.
Az osztály társadalmakban a nemzet nem alkot egységes egészet, hanem egymással szemben álló osztályokra: kizsákmányolókra és a kizsákmányoltakra tagolódik. Az osztályok szembenállása természetesen a múlt eseményeinek, a történelem kimagasló alakjainak megítélésében is megnyilvánul.
A történelmi örökség egymás ellen ható, de ugyanakkor egymást feltételező folyamatok összessége. Éppen ezért különösen fontos kritikai elsajátítása, marxista-leninista értelmezése, osztályszempontú értékelése, tendenciáinak dialektikus rangsorolása."
Vissza