1.066.456

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

A magyar nép épített öröksége Horvátországban - Hercegszőlős

Hagyaték III. évfolyam, 8. szám

Szerkesztő
Pélmonostor
Kiadó: Magyar Egyesületek Szövetsége
Kiadás helye: Pélmonostor
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 46 oldal
Sorozatcím: Hagyaték
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 21 cm x 15 cm
ISBN:
Megjegyzés: Fekete-fehér fotókkal illusztrálva.
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Bizonyára sokaknak ismerős már a projekt, melynek keretében a Magyar Egyesületek Szövetsége és a Pécsi Tudományegyetem tanszékei a horvátországi magyarság épített örökségének védelmében dokumentáló... Tovább

Előszó

Bizonyára sokaknak ismerős már a projekt, melynek keretében a Magyar Egyesületek Szövetsége és a Pécsi Tudományegyetem tanszékei a horvátországi magyarság épített örökségének védelmében dokumentáló kutatásokat szerveznek a Drávaszög és Szlavónia magyarlakta területein.
A közös projekt célja a horvátországi magyarság épített örökségének (lakóházainak, gazdasági épületeinek, közösségi építményeinek) felmérése és dokumentálása, hiszen a rohamosan változó világunkban - különösen kisebbségi helyzetben - kiemelkedő fontossága van a hagyományok, a nemzeti örökség és minden olyan jegy számbavételének, megőrzésének és ápolásának, amely az identitás fenntartásában szerepet játszhat. Az épített örökség e tekintetben különös jelentőséggel bír, hisz tér- és közösségformáló jellegének köszönhetően az építészet teret ad a társadalom közösségi tevékenységeinek.
Ennek keretében az elmúlt három és fél évben, több faluban is mértek fel a népi építészet szempontjából értékes épületegyütteseket: Pélmonostoron, Kórógyon, Harasztiban, Nagybodolyán, Vörösmarton Laskón, Hercegszőlősön és Sepsén, valamint a Bilogora térségében.
Az eddigi felmérések a Szülőföld Alap és a Pécsi Tudományegyetem támogatásából valósulhattak meg. Ezen felmérések anyagából készültek el 2006. februárjában, 2007. októberében, majd 2008 májusában és 2009. februárjában megnyílt kiállítások és az eddigi felmérések anyagát minden évben közreadtuk a Hagyaték folyóirat számaiban.
Folyóiratunk jelen számával egy sorozatot indítottunk, melyben a 2008-as népi építészeti felmérések anyagát adjuk közre a Kedves Olvasóknak. A Hagyaték jelen számában A magyar nép épített öröksége Horvátországban című sorozat első részében a hercegszőlősi felmérési anyagát foglaltuk össze.
A Magyar Egyesületek Szövetsége nevében mégegyszer megköszönjük mindazoknak, akik valamilyen módon hozzájárultak a felmérések és ezen kiállítások létrejöttéhez: a PTE tanárainak, diákjainak és azoknak a háztulajdonosoknak, akik hozzájárultak a sikeres munkához.

Fogadják szeretettel!

Sipos Zsivics Tünde Vissza

Tartalom

Szerkesztői bevezető9
A magyar nép épített öröksége Horvátországban - Hercegszőlős11
Hercegszőlős, Fő u. 167. (Összeállította: Gebauer Hanga)13
Hercegszőlős, Május 1. u. 64. (Összeállította: Gebauer Hanga)45
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem