Előszó
A Magyar Madártani Egyesület hét évvel ezelőtt alakult és azóta állandóan növekvő ütemben taglétszáma az alapító tagok számának negyvenszeresére növekedett, ma már eléri a 8000-et. A mind hazai, mind külföldi viszonylatban egyedülállóan felfelé ívelő fejlődésünk a hazai madárvédelem múlt századba nyúló gyökereiből táplálkozik. Már PETÉNYI SALAMON JÁNOS az 1830-as években egy olyan szervezet szükségességéről beszélt, amely lehetőleg Magyarország minden megyéjében képviseli a madárvédelmet, mert szerinte, enélkül komoly eredményt e téren nem lehet elérni. Ismeretes HERMÁN OTTÓ, CHERNEL ISTVÁN, CSÖRGEY TITUSZ, SCHENK JAKAB és mások későbbi, hasonló irányú törekvése, melynek nyomán időnként társadalmi mozgalommá is terebélyesedett a madárvédelem. Csak a legutóbbi években sikerült elérni, hogy valóban hazánk minden megyéjében képviseljük a madárvédelmet és ma már az a törekvésünk, hogy minden községben legyen egyesületi tag. A Nemzetközi Madárvédelmi Tanács nemrégiben lefektetett irányelveit szem előtt tartva - melyek szerint a legjobb szándékú védelmi törekvés is elmélyült tudományos megalapozottság nélkül, vakvágányra vezethet - elhatároztuk egy szakmai ülésszak összehívását, amely ennek a tudományos alapnak jobb kiépítését célozza. Próbálkozásunkat várakozáson felüli siker koronázta. Ezt bizonyítja az előttünk fekvő kiadvány gazdag anyaga. Ez nemcsak a hazai madárvédelmi akcióink nagyrabecsülését jelentő szép külföldi részvételben nyilvánul meg, hanem a komplex vizsgálatokra való törekvésben is, hiszen egyre világosabb, hogy Európában gazdagnak számító madárfaunánk megvédése, csak annak életterével, az azt körülvevő egész flórával és faunával együtt lehetséges. Csakis a megfelelő környezet adhat alkalmas fészkelő és táplálkozóhelyet színes madárvilágunknak.
Első szakmai ülésünk megszervezésével azonban nemcsak a védelem tudományos megalapozását óhajtottuk biztosítani. Ezzel kifejezésre kívántuk juttatni azt is, hogy egyesületünk legalább ugyan olyan súllyal számít tudományos, mint védelmi aspektusú szervezetnek. Feladatunknak éreztük, hogy speciálisan a madártani kutatási eredmények számára megfelelő előadó fórumot biztosítsunk. Ezért kaptak helyet a programban olyan - látszólag számunkra idegen - témakörök, mint pl. a csonttan, a madártojás héjszerkezetének vizsgálata, trópusi madarak rendszertana is. Hiszen világosan kell látnunk, hogy minden alapkutatás-jellegű téma eredménye előbb, vagy utóbb a későbbi szakmai munkáknál - de legtöbbször gyakorlati téren is - felhasználhatóvá válik.
Külön köszönetet kell mondanom e helyen a soproni Erdészeti és Faipari Egyetem Vezetőségének, hogy lehetővé tette számunkra, ebben a történeti légkörű városban a szakülések megtartását, azok zökkenőmentes levezetését, köszönet illeti a Magyar Madártani Egyesület valamennyi lelkes munkatársát a Soproni Helyi Csoport vezetőségét és a szervezésben résztvevő tagokat.
Az előttünk fekvő kiadványt azzal a kívánsággal indítom útjára, hogy azt egy a jövőben egyre gyarapodó sorozat utat mutató kiadványának tekintsük.
Vissza