Előszó
A Magyar Madártani Egyesületnek 1982-ben, a Sopronban megtartott L Tudományos Ülésének idején 8000 tagja volt. Négy esztendővel később - amikor elhatároztuk következő Ülésünk megtartását - a tagság létszáma már több, mint 13 000 főre duzzadt. A II. Tudományos Ülés megtartásának igénye szinte természetszerűen fakadt a soproni lelkesedésből, melyet a jól sikerült kezdet szült. A taglétszám növekedése nemcsak egyszerű számbeli előretörést jelentett, hanem mint az a II. Tudományos Ülés előadásainak számából és színvonalából kiderült - egyfajta minőségi fejlődést is Egyesületünk és a magyar madártan történetében. Négy év alatt a „nagy öregek" mellé oly sok és jól képzett fiatal ornitológus nőtt föl, amely mindenképpen biztató a jövőre nézve.
De most lássuk a II. Tudományos Ülés krónikáját. Az 1986. április 11-12-13-án megtartott konferencia színhelye Szegeden az Oktatási és Továbbképzési Központ (OTK) volt, szállásul a Vedres István Építőipari és az Ady Endre Középiskolai Kollégiumok szobái szolgáltak. E helyen mondunk hálás köszönetet ezen intézmények és Szeged Megyei Városi Tanács Művelődési Osztálya vezetőinek, hogy találkozónk lebonyolítását rendkívül előnyös feltételekkel nagyban elősegítették.
A megnyitó ülésre április 11-én 14 órakor került sor az OTK nagy előadótermében. A MME elnökének, Dr.Jánossy Dénesnek üdvözlő szavai után az Ülést Szabó G. László, a Csongrád Megyei Tanács elnökhelyettese nyitotta meg. Megnyitó előadásként elhangzott Dr.Sterbetz István: A madártani kutatások mérföldkövei a Dél-Alföldön, és Prof.Peter Berthold (NSZK): A Sylvia nemzetség, mint a vonulási vizsgálatok modellje című előadása. Ezután két szekcióban 16 előadás hangzott el. Este a Vedres Kollégium társalgójában mozgófilmek és színes diaképek vetítése zajlott „A madár és környezete" címmel (részleteket lásd hátul).
Április 12-én a két szekció (33 előadás) mellett egy angol nyelvű szekció is működött (14 előadás), melynek célja a magyar előadók és a külföldiek közötti kölcsönös tapasztalatcsere volt. Az ülés ideje alatt az OTK földszinti folyosóján Hencz Alajos, Balázs László és Molnár Gyula színes természetfotóiból kiállítás nyílt. Este 20 órától a November 7. Művelődési Otthonban igen jól sikerült záróestre került sor az ebben az időben itt megrendezett III. Ujszegedi Környezet- és Természetvédelmi Napok kiállítási tárgyai közt. A Művelődési Otthon vendégszeretetére hálásan emlékezünk vissza.
Április 13-án délelőtt busz kiránduláson vettünk részt Szeged - Fertő - Sándorfalvi-rét - Fehértó - Makra-szék - Tóalj - Nagy-szék útvonalon. Mindenkinek maradandó élményt nyújtott a szikesek tavaszi madárvilágának megfigyelése. Eredeti környezetében láttuk a gólyatöcsöt, a gulipánt és a széki lilét, de nagy élményt jelentett a lócsérek, a kontyos réce, fütyülő réce, a szürke cankó, törpe partfutó megfigyelése is.
Az ülésen hivatalosan 182 fő vett részt, de a Szegedi és az Ujszegedi Helyi Csoportok, valamint a rövid időre ide látogató más Helyi Csoportok tagjaival a résztvevők száma mintegy 250 főre tehető.
Vissza