1.062.132

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

A Magyar Köztársaság Alkotmánya

1949. évi XX. törvény a Magyar Köztársaság Alkotmányáról

Szerkesztő
Budapest
Kiadó: Novissima Kiadó
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 26 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 20 cm x 15 cm
ISBN: 963-9403-08-3
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Több évszázados küzdelem jellemezte azt a folyamatot mind a nyugati államokban, mind hazánkban, mely során a legfontosabb - kezdetben a vezető elitet, később a társadalom egyre szélesebb rétegeit... Tovább

Előszó

Több évszázados küzdelem jellemezte azt a folyamatot mind a nyugati államokban, mind hazánkban, mely során a legfontosabb - kezdetben a vezető elitet, később a társadalom egyre szélesebb rétegeit megillető - alapjogok deklarálásra kerültek, illetve érvényesültek.
A Magyar Köztársaság Alkotmányáról az 1949. évi XX. törvény szól. Ez az első olyan dokumentum, mely a Magyar Állam berendezkedését, illetve az állampolgárok legfontosabb jogait rögzíti. Elsőnek minősül, hiszen az ezt megelőző ezer évben - akárcsak Nagy-Britanniában - egy hagyományokon, illetve egyes közjogi dokumentumokon alapuló, úgynevezett "történeti alkotmány" létezett. Az Alkotmány - írásba foglalásával - egységes szerkezetben szabályozza az államhatalom felépítését, annak működését, valamint az állampolgárok legfontosabb jogait és kötelezettségeit. Az Alkotmány az elmúlt ötven évben többször került módosításra, melyek közül a legfontosabb minden bizonnyal 1989-ben - a politikai rendszerváltással együtt - történt, ezáltal megteremtve a modem, polgári elvekre épülő jogrend intézményeinek működési feltételeit.
Az Alkotmányban foglalt jogok nem kizárólag papírra vetett szavak, hiszen azok érvényesülését a bíróságokon kívül más jogvédő szervek, így az Alkotmánybíróság, az országgyűlési biztosok is védik, garantálják, akár az államhatalommal szemben is.
Emellett az Alkotmány egy logikus rendszerben szabályozza azon közjogi intézményeket - köztük az Országgyűlés, a Kormány stb. működését, felépítését -, melyek a mindennapi életünket meghatározó döntéseket hozzák.
Az Alkotmány a jogrendünk alapja. Útmutató, mely demokratikus jogállamunk "labirintusában" mindannyiunknak segít eligazodni. Ismerete nemcsak a jogász társadalom, hanem valamennyi magyar állampolgár számára hasznos és szükséges.
Vissza

Tartalom

Előszó 3
I. fejezet Általános rendelkezések 4
II. fejezet Az Országgyűlés 5
III. fejezet A köztársasági elnök 10
IV. fejezet Az Alkotmánybíróság 13
V. fejezet Az állampolgári jogok országgyűlési biztosa és a nemzeti és etnikai kisebbségi jogok országgyűlési biztosa 13
VI. fejezet Az Állami Számvevőszék és a Magyar Nemzeti Bank 14
VII. fejezet A kormány 14
VIII. fejezet A fegyveres erők és a rendőrség 17
IX. fejezet A helyi önkormányzatok 17
X. fejezet A bírói szervezet 19
XI. fejezet Az ügyészség 19
XII. fejezet Alapvető jogok és kötelességek 20
XIII. fejezet A választások alapelvei 24
XIV. fejezet A Magyar Köztársaság fővárosa és nemzeti jelképei 24
XV. fejezet Záró rendelkezések 25
Megvásárolható példányok
Állapotfotók
A Magyar Köztársaság Alkotmánya
Állapot:
780 ,-Ft
4 pont kapható
Kosárba