1.059.898

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

A magyar középkor története

Szerző
Szerkesztő
Budapest
Kiadó: Pannonica Kiadó
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Fűzött kemény papírkötés
Oldalszám: 389 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 34 cm x 24 cm
ISBN: 963-731-903-4
Megjegyzés: Színes és fekete-fehér reprodukciókkal, térképekkel.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Fülszöveg

A Magyar Századok egyik neves méltatója "balsors motiválta sikertörténetnek" aposztrofálta a magyar történelmet. Mint minden szellemes bonmot, úgy ez is vitatható, ha igazán mélyre ásunk a jelentésében. Még inkább igaz lehet óvatosságunk, amennyiben a magyar középkort kívánjuk ily módon értékelni. Végtére is kötetünk tragikus záróakkordja a mohácsi vész.
De minősíthet-e az állandó hömpölygésben lévő történelem egy kimerevített pillanata egy egész korszakot? Bizonyára nem, hiszen nagy dolgok történtek Magyarhonban a most tárgyalt több mint félezer év alatt. Egyebek között és legelsősorban hazára lelt Európában a magyarság, létrejött a keresztény magyar állam, amely erősnek és időtállónak bizonyult. Kiépült egyház- és államszervezete, kialakult feudális birtok- és társadalmi struktúrája, létrejöttek az első várak, piacok, városok: lerakták a településszerkezet alapjait. Megszülettek a "szabadság kis körei", a különböző szintű és jogi szabályozottságú nemesi, városi, jobbágy... Tovább

Fülszöveg

A Magyar Századok egyik neves méltatója "balsors motiválta sikertörténetnek" aposztrofálta a magyar történelmet. Mint minden szellemes bonmot, úgy ez is vitatható, ha igazán mélyre ásunk a jelentésében. Még inkább igaz lehet óvatosságunk, amennyiben a magyar középkort kívánjuk ily módon értékelni. Végtére is kötetünk tragikus záróakkordja a mohácsi vész.
De minősíthet-e az állandó hömpölygésben lévő történelem egy kimerevített pillanata egy egész korszakot? Bizonyára nem, hiszen nagy dolgok történtek Magyarhonban a most tárgyalt több mint félezer év alatt. Egyebek között és legelsősorban hazára lelt Európában a magyarság, létrejött a keresztény magyar állam, amely erősnek és időtállónak bizonyult. Kiépült egyház- és államszervezete, kialakult feudális birtok- és társadalmi struktúrája, létrejöttek az első várak, piacok, városok: lerakták a településszerkezet alapjait. Megszülettek a "szabadság kis körei", a különböző szintű és jogi szabályozottságú nemesi, városi, jobbágy kiváltságok és érdekérvényesítő korporációk. Széles körben elterjedt és üzemszerűvé vált az írásbeliség, amelynek nyomán felvirágzott a középkori magyar kultúra. Ha a hagyományos periodizáció szerint az Újvilág felfedezésétől számítanánk a középkor végét, akkor a visegrádi palota reneszánsz pompája egy európai élvonalban lévő regionális hatalmat szimbolizálna. Egy olyan országét, amelynek fejlődése ugyan nem érte el a nyugati struktúrák csiszolt tagoltságát, de amely - némi elnagyoltsággal és kissé durva illeszkedéssel - a nagy késést gyors iramban ledolgozva mégiscsak felzárkózott a modern Európához.
A nomád létből a letelepedésbe, a kalandozásokból az államba, a pogányságból a kereszténységbe, az Ázsiából Európába vezető út hosszúnak, küzdelmesnek, de sikeresnek bizonyult. Minden feltorló akadály ellenére. S ez a mai világunkra nézve is komoly befolyást eredménye.

A magyar középkor története című kötettel a Pannonica Kiadó új sorozatának első darabját veszi kezébe az Olvasó. Ezt követi A magyar újkor története, majd A magyar jelenkor története. Históriánk egy-egy nagy, homogén korszakának megörökítésével jön tehát létre az új magyar történeti szintézis.

A középkori magyar történetről már számos jelentős összefoglaló mű született történetírásunkban. Bízunk benne, hogy ez a kötet nem egynek számít a sok közül, hanem méltó folytatása lesz a hazai historiográfia nagy állomásainak. Egyben meg is haladja azokat, hiszen a 21. század eleji történettudomány legújabb eredményeinek szintetizálására tesz kísérletet. Vissza

Tartalom

Sikertörténet tragikus záróakkorddal (Bevezető)5
A 9. és a 10. század (898 előtt: Kristó Gyula, 898-997: Makk Ferenc)
Ami a 9. század előtt történhetett9
Levedia és Etelköz15
A honfoglalás28
A kalandozások kora37
Belső viszonyok a 10. században58
Géza uralkodása63
A 11. század (Kristó Gyula)
A királyság69
A kereszténység89
Az ország népe101
A mindennapok112
A 12. század (Makk Ferenc)
Könyves Kálmán kora123
II. István, a gyermek király134
II. Béla, a vak király139
II. Géza, a hitvalló király143
III. István az atyai királyság trónján153
III. Béla, a legkeresztényibb király163
A 13. század (Almási Tibor)
Imre és III. László, a trónvédő királyok175
II. András, a vállalkozó kedvű király179
IV. Béla, a fontolva újító király196
V. István, a nagy reményű király214
IV. László, a sorssal dacoló király216
III. András, a jövevény király222
A 14. század (Bertényi Iván)
A kortárs Európa229
A kiskirályok uralma és megtörése236
Királyaink a 14. században243
Koronás hitvesek251
Hadügypolitika254
Külpolitika257
Az államkormányzat szervei263
A század kulturális élete267
A század magyar társadalma269
A királyi gazdaságpolitika286
A királyi birtokadomány-politika289
A 15. század (Draskóczy István)
Az ország és népei293
A falvak világa301
A városok világa307
A nemesi világ323
A templomok és kolostorok világa331
Középkor és újkor határán337
A király és a rendek341
Bel- és külpolitika (1403-1526)355
A magyar középkor mérlege (századonként)365
Függelék371
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem
Kuponos kedvezmény ezen könyv esetében nem vehető igénybe.